birgün

15° HAFİF YAĞMUR

"Kömüre yüzde 38 zam geldi"

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, Türkiye Kömür İşletmeleri tarafından resmi bir açıklama yapılmamasına rağmen kömüre yüzde 38 oranında zam geldiği bilgisini edindiğini aktararak, "Yalnızca 4 ay önce tonu bin 300 lira civarında olan kömürün fiyatı yüzde 110 artarak 3 bin lirayı buldu" açıklamasını yaptı.

EKONOMİ 03.01.2022 14:06
"Kömüre yüzde 38 zam geldi"
Abone Ol google-news

BİRGÜN EGE

Yurttaşın sınmak için ihtiyaç duyduğu elektrik ve doğalgaza yeni yılda gelen yüksek zamların ardından bir zam da kömüre geldi.

Eylül ayında yüzde 33,72 ile ayın zam şampiyonu olan kömüre yalnızca bir ay sonra yüzde 28,69 daha zam gelerek iki aylık zam oranı yüzde 72’ye çıkmıştı. Yeni yılın ilk günleriyle birlikte kömüre yüzde 38 daha zam geldiği belirtildi. Yeni yılla birlikte bir ton kömürün satış fiyatı 3 bin lirayı buldu.

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, Türkiye Kömür İşletmeleri tarafından resmi bir açıklama yapılmamasına rağmen kömüre yüzde 38 oranında zam geldiği bilgisini edindiğini söyledi. CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, “TKİ’den henüz resmi bir açıklama yok ancak bu sabah sisteme giren bayiler zamlı fiyatlarla kömür almaya başladılar. Yalnızca 4 ay önce tonu bin 300 lira civarında olan kömürün fiyatı yüzde 110 artarak 3 bin lirayı buldu. Elektrik, doğalgaz derken vatandaş kömür de kullanamayacak. Bu AKP iktidarı en sonunda vatandaşa kazma, kürek yaktıracak” dedi.

BAYİLERİN SİSTEMİNE YANSIDI

İzmir’de faaliyet gösteren bir bayinin Aralık sonu itibarıyla bir ton Soma kömürünü KDV dâhil bin liraya aldığını ifade eden Atila Sertel, 3 Ocak itibarıyla aynı bayinin TKİ’den bir ton kömürü KDV dahil bin 380 liraya temin edebildiğini açıkladı.

TKİ’nin zam oranlarını açıklamamasını da eleştiren CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, “TKİ’nin web sitesine girdiğinizde zamma dair bir açıklama yok. Ama TKİ’den kömür alan bayiler kurumun sistemine girdiklerinde yüzde 38’lik zamla karşılaştılar. TKİ, zammı duyurmayınca zam gelmemiş mi oluyor? Kömürü yüzde 38 zamlı alan bayiler vatandaşa da mecburen zamlı yansıtacaklar. İzmir’deki bir bayi bir ton Soma kömürünü 2 bin 500 liraya satacak. İç Anadolu ve Doğu Anadolu’da bu fiyatlar 3 bin lirayı bulacak. Kış boyunca 2-3 ton kömür yakan vatandaşlar ne yapacak? Kömür köylerimizde yoğun bir şekilde kullanılıyor. Eskiden ton ton kömür alan köylümüz şimdi birer ikişer torba alıp kışı geçirmeye çalışıyor. AKP’nin zam zulmü köylüye, çiftçiye kazma kürek yaktıracak” diye konuştu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun