birgün

0° PARÇALI BULUTLU

DÜNYA 14.10.2020 14:21

Lavrov: Türkiye’yi hiçbir zaman müttefikimiz olarak sınıflandırmadık

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye ile hiçbir zaman müttefik olmadıklarını söyledi. Lavrov buna karşın Türkiye'nin çok yakın bir partnerleri olduğunu ve bu partnerliğin birçok alanda stratejik mahiyeti olduğunu belirtti.

Lavrov: Türkiye’yi hiçbir zaman müttefikimiz olarak sınıflandırmadık

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov Sputnik, Komsomolskaya Pravda ve Gorovit Moskova radyolarına açıklamalarında bir soru üzerine, “Türkiye’yi hiçbir zaman stratejik müttefikimiz olarak sınıflandırmadık. Türkiye partnerimiz. Çok yakın bir partnerimiz. Söz konusu partnerliğin birçok alanda stratejik mahiyeti var” dedi.

Sputnik'te yer alan habere göre, Rusya Dışişleri Bakanı, Türkiye'nin Azerbaycan'da askeri çözümü olduğu yönündeki açıklamalarına ise katılmadıklarını bildirdi. Lavrov, "Türkiye’nin dile getirdiği bu görüşe katılmıyoruz. Aynısını (Azerbaycan) Devlet Başkanı Aliyev de birkaç kez dile getirdi, bu bir sır değil. Söz konusu sorunun askeri çözümünün olduğu ya da askeri çözümün kabul edilebilir olduğuna dair açıklamalara katılmamız mümkün değil" şeklinde konuştu.

Rusya Dışişleri Bakanı, “Maalesef Türkiye bunu yapabilirdi ve -askeri eylemler de dahil- Azerbaycan’ın bu sorunu çözmek için gerçekleştireceği her eylemi destekleyeceğini de doğruladı” diye ekledi.

Lavrov, Karabağ’a ilişkin son günlerde Türkiyeli mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu defalarca görüştüğünü, Rusya tarafının çeşitli seviyelerde Ankara ile temaslarını koruduğunu kaydetti. Ayrıca Lavrov bu görüşmelerde barışçıl çözümün Karabağ sorununun sürdürülebilir bir biçimde sona erdirilmesi için tek yöntem olduğu görüşünü savunmaya devam ettiklerini de söyledi.

'KARABAĞ'DAKİ TEMAS HATTINA RUS ASKERİ GÖZLEMCİLER GÖNDERİLEBİLİR'

Lavrov bir başka soru karşısında, ateşkese uyulup uyulmadığının izlenmesi adına Karabağ’daki temas hattına Rus askeri gözlemcilerin gönderilmesinin doğru olacağını, ancak bunun kararını verecek olanların Ermenistan ve Azerbaycan olduğunu belirtti.

Karabağ’da 27 Eylül’den beri görülen şiddetli çatışmalar cuma günü Rusya, Ermenistan ve Azerbaycan dışişleri bakanlarının Moskova’da aldığı ateşkes kararıyla hafiflemiş durumda. Çatışmalar tamamen bitmiş değil. Zira taraflar ateşkesin başlamasının hemen ardından birbirlerini yeni saldırılarla suçladılar.

Ermeni nüfusun çoğunlukta olduğu Karabağ, hukuken Azerbaycan’ın parçası. Ancak fiilen Ermeni güçlerin denetiminde.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol