Malatya'da 5,6 büyüklüğünde bir artçı deprem meydana geldi. Yeşilyurt ilçesi merkezli depremin çevre illerden de hissedildiği öğrenildi. İlk belirlemelere göre, 29 binanın çöktüğü depremde 1 kişi hayatını kaybetti. 110 kişi yaralandı. Arama-kurtarma çalışmalarında 32 kişi enkaz altından sağ çıkarıldı. 2 binada arama kurtarma çalışması sürüyor.

Malatya'da 5,6 büyüklüğünde deprem: 1 kişi hayatını kaybetti, 110 kişi yaralandı
Fotoğraf: AA

HABER MERKEZİ

Malatya'da saat 12.04'te 5,6 büyüklüğünde bir artçı deprem meydana geldi. 29 binanın çöktüğü depremde ilk belirmelere göre 1 kişi hayatını kaybetti. 110 kişi yaralandı. 32 kişinin enkazdan sağ çıkarıldığı depremde 2 binada arama kurtarma çalışması devam ediyor.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) internet sitesinde yer alan bilgiye göre, merkez üssü Malatya'nın Yeşilyurt ilçesi olan 5,6 büyüklüğünde sarsıntı kaydedildi.

Çevre illerde de hissedilen deprem, 6,96 kilometre derinlikte gerçekleşti.

Deprem, Malatya'nın yanı sıra Kahramanmaraş, Gaziantep, Adıyaman ve Şanlıurfa gibi civar illerde de hissedildi. Depremin etkisiyle Malatya'daki hasarlı bazı binalarda da göçük oluştuğu öğrenildi.

Öte yandan sarsıntının ardından yurttaşların meydanlara toplandığı görüldü.

Depremden etkilenenler güvenli bölgelere geçti - Malatya/AADepremden etkilenenler güvenli bölgelere geçti - Malatya/AA

BAŞKAN ÇINAR: HASARLI BİNALAR YIKILDI

Depremin ardından Haber Global canlı yayınına bağlanan Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, hasarlı bazı binaların yıkıldığını bildirdi.

AFAD Başkanı Yunus Sezer de sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, saha tarama çalışmalarının sürdüğünü bildirdi. Sezer, "Malatya ilimizin Yeşilyurt ilçesinde meydana gelen 5,6 büyüklüğündeki deprem sonrasında, ekiplerimiz teyakkuz halindedir. Saha tarama çalışmaları devam etmektedir" ifadelerini kullandı.

AFAD: BÖLGEYE ARAMA KURTARMA EKİPLERİ SEVK EDİLDİ

AFAD'dan yapılan açıklamada, saha tarama çalışmaları sonucunda yıkılan binalar olduğunun tespit edildiği ve bölgeye arama kurtarma ekiplerinin sevk edildiği bildirildi.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi: "Malatya ilimizin Yeşilyurt ilçesinde meydana gelen 5,6 büyüklüğündeki deprem sonrasında, saha tarama çalışmaları sonucunda yıkılan binalar olduğu tespit edilmiş olup, arama kurtarma ekiplerimiz chızlıca sevk edilmiş ve çalışmaya başlamışlardır."

BAŞKAN ÇINAR: BİR BABA-KIZ ENKAZ ALTINDA

Bölgedeki ilk belirmelerin ardından açıklamalarda bulunan Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, eşyalarını almak için evlerine çıktığı öğrenilen bir baba-kızın enkaz altında kaldığını bildirdi. Göçük altında kalan baba-kız yaklaşık 2 saatlik çalışmanın ardından enkazdan sağ olarak çıkarıldı.

Depremin ardından yıkılan bir bina / İHADepremin ardından yıkılan bir bina / İHA

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Malatya'daki depremde ilk belirlemelere göre 22 binanın yıkıldığını, 20 kişinin hastaneye kaldırıldığını, can kaybı olmadığını bildirdi.

Yeşilyurt ilçesinde bir kişi, depremden yaklaşık 1,5 saat sonra enkazdan çıkarıldı/ AAYeşilyurt ilçesinde bir kişi, depremden yaklaşık 1,5 saat sonra enkazdan çıkarıldı/ AA

BAKAN KOCA'DAN AÇIKLAMA

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Malatya'daki 5.6 büyüklüğündeki depreme ilişkin bilgilendirmelerde bulundu.

Depremde 103 yurttaşın yaralandığını bildiren Koca, "Sağlık kurumlarımızda tedavi altına alınmış durumdalar. Yaralılardan 6’sı ameliyatta, 3’ü yoğun bakımda. Her birine acil şifa, Malatya halkına ve milletimize geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum" ifadelerini kullandı.

AFAD: 1 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

AFAD Deprem ve Risk Azaltma Genel Müdürü Orhan Tatar ile AFAD Başkanlığında basın toplantısı düzenleyen Sezer, Malatya'daki depremin ardından ekiplerin helikopterlerle olay bölgesine sevk edildiğini belirterek, "Maalesef depremde 1 kişi hayatını kaybetti ve 69 yaralı hastanelere sevk edilmiş durumda" diye konuştu.

Sezer, arama kurtarma çalışmalarının özellikle 5 binada yoğun şekilde devam ettiğini bildirerek, "Kahramanmaraş merkezli depremlerden itibaren neredeyse üç dakikada bir artçı sarsıntıyla karşı karşıya kalıyoruz. Bunların birçoğu 5 ve üzeri büyüklükte" dedi.

Bölgedeki hasarlı binalardan uzak durulması yönünde yurttaşları uyardıklarını hatırlatan Sezer, şöyle devam etti: "Bu duyurumuzu tekrar yapmak istiyoruz. Artçı sarsıntılar devam ediyor ve hasar gören binalarımız var. Bu sarsıntılara bağlı olarak bunların yıkılması söz konusu. Vatandaşlarımız bu binalardan uzak dursunlar. Eşya tahliyesi zaten yasaklanmıştı. Bu tür tahliye işlemlerini de kesinlikle yapmasınlar, binalara girmesinler. Vefat eden vatandaşımıza, ailesine başsağlığı diliyorum. Milletimizin başı sağ olsun."

"HER ÜÇ DAKİKADA BİR ARTÇI SARSINTI MEYDANA GELİYOR"

AFAD Deprem ve Risk Azaltma Genel Müdürü Tatar da bölgede çok olağandışı bir deprem aktivitesiyle karşı karşıya olunduğunu bildirdi. Tatar, ikisi 7,7 ve 7,6, diğerleri 6,4 ve 5,3 olmak üzere birbirinden bağımsız 4 deprem, ayrıca 5-6 arası büyüklükte 45 artçı sarsıntı olduğunu belirtti.

Malatya'daki 5,6 büyüklüğündeki depremin de büyük depremlerin meydana geldiği sistem içerisinde oluşan bir artçı sarsıntı olarak değerlendirildiğini ifade eden Tatar, şöyle konuştu:

"Kaynaklanan fay daha önce Doğanşehir civarında hasar yaratan ve Malatya fayına kabaca verev yönde bulunan Doğanşehir fayının en kuzeydoğu ucunda meydana gelen bir deprem ve bu deprem sonucunda da bugün ne yazık ki bir vatandaşımızı yitirdik.

Şu ana kadar toplam 10 bin 282 artçı sarsıntı meydana geldi. Bu gerçekten çok büyük bir rakam. Bu bizim yaklaşık altı ayda kaydettiğimiz depremin, bu depremler sonucunda sadece üç haftada kaydedildiğini gösteriyor. Bu gerçekten büyük bir rakam ve 3-4 arası büyüklükte, yani vatandaşlarımızın hissedebileceği büyüklükteki depremlerin sayısı 1963, 4-5 arası büyüklükteki artçı deprem sayısı 471, 5-6 arası büyüklükteki depremlerin sayısı da bugünkü depremle birlikte toplam 45 oldu.

Bu ne anlama geliyor? Bizim bundan üç dört ay önce yaşadığımız 4,9 büyüklüğündeki İzmir ve 5,9 büyüklüğündeki Düzce depremlerinin büyüklüğüne eş değer sadece şu ana kadar 45 artçı sarsıntının meydana geldiğini söyleyebiliriz. Toplam 10 bin 282 artçı sarsıntıdan bahsettim. Bunların dağılımına baktığımızda neredeyse her üç dakikada bir artçı sarsıntının meydana geldiğini söyleyebiliyoruz. Bu artçı sarsıntılar bir süre daha devam edecektir."

"İKİNCİL AFETLERİN TESPİTİ KONUSUNDA EKİPLER KIRSALDA ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYORLAR"

Tatar, özellikle 5'in üzerinde ve biraz altında, yurttaşların hissedebileceği büyüklükteki artçı sarsıntıların olacağını, bu kadar büyük bir aktivitenin içerisinde bunların son derece olağan olduğunu söyledi. Tatar, depremin 22. gününde büyük bir travma yaşandığını, bir yandan sürekli artçı sarsıntılar olduğunu diğer yandan iyileştirme çalışmalarının sürdüğünü anlattı.

Tatar, özellikle artçı sarsıntılardan sonra bazı yerleşim yerlerinde kaya düşmesi tehlikesinin de olabildiğini ifade ederek, "Bu anlamda AFAD ekiplerini oluşturdu. Şu anda bu depremler sonrasında yaşanan ve bizim ikincil afet olarak değerlendirdiğimiz kaya düşmesi, heyelan, çökmeler, obruk çökmeleri gibi ikincil afetlerin tespiti konusunda ekipler sahada, bütün kırsalda çalışmalarını sürdürüyorlar" diye konuştu.

Tatar, yurttaşlardan AFAD'ın ve diğer resmi kurumların yayınladıkları dışındaki bilgilere itibar edilmemesini istedi.

Ekiplerin söz konusu enkaz alanlarındaki çalışmaları sürüyor.