birgün

10° PARÇALI BULUTLU

Melih Bulu’ya ‘devlet memurluğu’ için Medeniyet Üniversitesi’nde kadro açıldı

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Boğaziçi Üniversitesine kayyum olarak atanması tepkilere neden olan ve üniversitede kadrosu bulunmadığı için resmen rektör olarak göreve başlayamayan Melih Bulu, İstanbul Medeniyet Üniversitesine yerleştirildi. Kadronun, Bulu'nun devlet memurluğu için açıldığı öne sürülmüştü.

GÜNCEL 27.05.2021 21:12
Melih Bulu’ya ‘devlet memurluğu’ için Medeniyet Üniversitesi’nde kadro açıldı
Abone Ol google-news

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 20 ocak'ta Boğaziçi Üniversitesine kayyum olarak atanan Prof. Dr. Melih Bulu, daha önce vakıf üniversitelerinde çalıştığı için devlet kadrosunda değil. Bu yüzden, resmen rektör olarak göreve başlayamadı. Bianet’ten Dilek Şen’in haberine göre, Bulu, İstanbul Medeniyet Üniversitesi'nde 28 Şubat'ta kendisi için açıldığı iddia edilen bir kişilik profesörlük kadrosuna yerleşti ve yaklaşık altı ay sonra "memur" oldu.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) rektör olmak için kadroya gerek olmadığını söylese de Boğaziçi Üniversitesi'nin Senato kararları, Bulu'nun profesör ve ardından rektör olması için belirli kriterler öngörüyor. Bulu'nun rektörlüğünün yasal zemine oturtulması için aranan memuriyet görevi nihayet bulundu ve rektörlüğü için yasal kılıf hazırlandı. Melih Bulu, İstanbul Medeniyet Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İşletme Bölümü Yönetim ve Organizasyon Anabilim Dalına profesör olarak yerleştirildi.

melih-bulu-ya-devlet-memurlugu-icin-medeniyet-universitesi-nde-kadro-acildi-880870-1.

Medeniyet Üniversitesi tarafından açılan profesör kadrosu ilanın Melih Bulu'ya özel açıldığı iddiası daha önce gündeme gelmişti. Bu kadroya ilişkin Medeniyet Üniversitesi'nin Personel Daire Başkanlığı web sitesinde yer alan ilandaki şartlar Bulu'nun uzmanlık alanıyla neredeyse birebir örtüşüyordu. Başvuruda, aranan profesörün nitelikleri şöyle belirtiliyordu: "Yönetim ve organizasyon alanında doçent olup, inovasyon ve rekabet alanında bilimsel çalışmaları olmak. Yükseköğretim Kurumunda Stratejik Yönetim ve Oyun Teorisi derslerini vermiş olmak."

YÖK 'KADROYA GEREK YOK' DEMİŞTİ

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığı, 5 Ocak'ta yaptığı açıklamada Bulu'nun Boğaziçi Üniversitesi için rektörlük başvuru şartlarını sağladığını, kadroya gerek olmadığını savunmuşu.

Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin ve akademisyenlerinin, Melih Bulu'nun istifası talebiyle yaptıkları eylemler ise 144 gündür devam ediyor.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol