Menzil lideri Abdülbaki Erol’un ölümü ardından cemaatte ‘yeniş gavs’ kavgası başladı. BirGün yazarı Timur Soykan, cemaatteki bölünmenin ses kayıtlarını paylaştı.

Kaynak: Haber Merkezi
Menzil’in üçe bölünmesinin ses kaydı ortaya çıktı
Fotoğraf: AA

Son yıllarda iktidarın gözdesi haline gelen Menzil Cemaati, liderleri Abdulbaki Erol’un ölümü sonrası ‘taht kavgası’ ile gündemde. Yaşarken ‘halife’ ilanında bulunmayan Erol’un üç oğlu da cemaatte mürit paylaşımı yapıyor.

BirGün yazarı Timur Soykan, Menzil’de başlayan ‘mürit kapma yarışını’ anlattı. Abdülbaki Erol’un ölümü sonrası ortaya çıkan ses kaydını Twitter’dan yaptığı paylaşımlarla anlatan Soykan, asıl meselenin milyarlarca liralık paranın paylaşımı olduğunu vurguladı.

Soykan, Abdülbaki Erol’un büyük oğlu Muhammed Saki’nin cemaatin başına geçmesini iki kardeşinin istemediğini belirtti. 3 kardeş arasında mürit toplama yarışının başladığına dikkat çeken Soykan, “Ama asıl mesele milyarlarca liralık paranın paylaşımı. Sonuçta Menzil dev bir holding. Kavga çıkmasından çok endişeli oldukları görünüyor” dedi.

Zikirlerin ve tövbelerin iptal edilmesinin arkasında mürit kapama yarışının olduğuna dikkat çeken Soykan, “Bu sayede Şeyh'in oğulları müritleri paylaşacak. Oğullar dışında kimse tövbe alamayacak” ifadelerini kullandı.

Soykan, paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

Abdulbaki Erol'un büyük oğlu Muhammed Saki'nin Gavs olmasını iki kardeşinin kabul etmediği anlatılıyor. Şeyhlik babadan oğula geçen bir sultanlık artık ve onların gerilimi başlıyor.

Sonuçta müritler paylaşılıyor. Üç camiyi de paylaşıyorlar. Kimin camisinde daha çok müridin toplanacağı yarışı var artık. Ama asıl mesele milyarlarca liralık paranın paylaşımı. Sonuçta Menzil dev bir holding. Kavga çıkmasından çok endişeli oldukları görünüyor.

Burada sözü Abdulbaki Erol'un ikinci oğlu Fettah alıyor. Bu kısım çok çarpıcı. Biriktirilen bütün zikirler, edilen tövbeler iptal edildi. Yüzbinlerce zikir biriktirenler var. Bu sayede Şeyh'in oğulları müritleri paylaşacak. Oğullar dışında kimse tövbe alamayacak

Artık Menzil'deki üç cami arasında büyük bir yarış var. Pastadan büyük parçayı kimin alacağı konusunda çatışma kaçınılmaz gibi. Hepsi tedirgin. Bedavaya çalıştırılan, maddi manevi istismar edilen müritler de şaşkın. Üç tane 'Gavs' var artık. Seç seçebilirsen.