Silivri'de bulunan Marmara Cezaevi'nde tutuklu olan gazeteci Merdan Yanardağ, kendisini icraya veren sanatçı Sezen Aksu'ya tepki göstererek, "Odama/hücreme bakıyorum, Aksu’nun istediği para buradan çıkmaz" dedi.

Kaynak: Haber Merkezi
Merdan Yanardağ'dan kendisini icraya veren Sezen Aksu'ya tepki

Cezaevinde bulunan TELE1 Genel Yayın Yönetmeni ve BirGün yazarı Merdan Yanardağ, kendisini icraya veren sanatçı Sezen Aksu'ya tepki gösterdi.

Merdan Yanardağ, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "AKP iktidarına “Yetmez ama evet” dediği, iki yüzlü “açılım” siyasetine destek verdiği için eleştirdiğim Sezen Aksu, güya hakaret gerekçesiyle beni mahkemeye vermiş.Nasıl olduysa 30 bin lira (faizi ve av. parasıyla 60 bin) tazminat kazanmış.Haciz işlemi başlatmış.Kutluyorum!" dedi.

Yanardağ, şöyle devam etti: "Düşünce ve ifade özgürlüğümü kullanarak gazetecilik yaptığım için şimdi Sezen Aksu’nun destek verdiği AKP’nin cezaevinde tutukluyum. Odama/hücreme bakıyorum, Aksu’nun istediği para buradan çıkmaz. Boşa haciz getirmesin."

"Tele1’e gidebilir belki, ama oradan da çıkmaz" diyen Yanardağ, "Tele1 ticari bir kuruluş değil, bir sosyal sorumluluk girişimidir. Şu anda RTÜK’ün verdiği cezaları ödemeye çalışıyor. Yani elinin boş dönme ihtimali yüksek. Ayrıca orada da kişisel bir mülküm yok" ifadelerini kullandı.

Merdan Yanardağ, şunları söyledi:

"Ancak, Sezen Aksu merak etmesin haciz yoluyla istediği parayı öderim. O da bir yerlere “bağış” gösterisi yapabilir. Geriye de bugünkü cehennemin yolunu döşeyenlerden Sezen Aksu’nun utancı kalır. Bir de, “iki cihanda” da yakasında olacak ellerimiz..

Sezen Aksu, 2010’da AKP iktidarına “Hayır” diyenler için “İki cihanda lekeliler” demişti. Su içtiği kuyuya tükürerek şöhretini borçlu olduğu insanlara hakaret eden kendisiydi. Yapacağı şey basit bir özür dilemekti, yapmadı. Sezen Aksu’yu utancıyla baş başa bırakıyorum."

NE OLMUŞTU?

Sezen Aksu, 2010 referandumu sırasında "Yetmez ama evet" kampanyasını savunurken kullandığı sözlerle ilgili kendisini eleştiren Merdan Yanardağ'a 8 Kasım 2021'de 100 TL tazminat davası açmıştı.

2022 Aralık'ta kararını açıklayan mahkeme, Yanardağ'ın 30 bin TL tazminat ödenmesine hükmetmişti.

Merdan Yanardağ, katıldığı televizyon programında Sezen Aksu için şunları söylemişti:

"Sezen Aksu’ya ben hatırlatmak isterim, Sezen Aksu bu ülkedeki en kirli yetmez ama evetçilerden biridir. Altını çizerek söylüyorum, en kirli. Çünkü biz hayır kampanyası yürütürken kişisel olarak, gazeteci olarak, aydın olmaya çalışan insanlar olarak, Türkiye Cumhuriyeti yurttaşları olarak Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlarının yarısını iki cihanda birden lekeli olmakla suçladı. Biz bunu unutmadık Sezen Aksu. Ki niye şaşırıyorsun? Senin verdiğin yetkiyi, sizin verdiğiniz yetkiyi AKP iktidarı tepe tepe kullanıyor. Niye şaşırıyorsun? Bu cehennemin yolunu döşeyenlerden biri de sensin. Maalesef sensin."