birgün

12° AÇIK

AVRUPA 23.11.2020 13:10

Merkel’den koronavirüs aşısı açıklaması: Erişim konusunda endişeliyim

Koronavirüs aşılarının adil dağılımı konusunun ele alındığı G20 zirvesinde konuşan Almanya Başbakanı Angela Merkel, yoksul ülkelerin koronavirüs aşısına erişimi konusunda endişeli olduğunu söyledi.

Merkel’den koronavirüs aşısı açıklaması: Erişim konusunda endişeliyim

Almanya Başbakanı Angela Merkel, yoksul ülkelerin koronavirüs aşısına erişimi konusunda endişeli olduğunu söyledi. Merkel söz konusu açıklamayı, koronavirüs aşılarının adil dağılımının ele alındığı G20 zirvesinde yaptı.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, ABD'nin 11 Aralık gibi erken sayılabilecek bir tarihte bazı Amerikalıların aşılanabileceğini duyurduğunu hatırlatan Merkel, konuyu küresel aşı ittifakı GAVI ile gündeme getireceğini söyledi.

Merkel, "Şimdi GAVI ile bu müzakerelerin ne zaman başlayacağı hakkında konuşacağız. Bu konuda henüz hiçbir şey yapılmamış olmasından biraz endişeliyim" diye konuştu.

G20 ÜLKELERİNDEN DESTEK TAAHHÜDÜ

Suudi Arabistan'ın ev sahipliği yaptığı G20 zirvesi bu yıl pandemi nedeniyle sanal ortamda gerçekleşti.

G20 ülkeleri Covid-19 aşılarının üretimini ve adil dağıtımını desteklemek için gereken acil finansmanın yanı sıra virüs tedavileri ve testleri konusunda da destek taahhüdünde bulundu.

AŞI ÇALIŞMALARI

ABD'li ilaç devi Pfizer ile Alman biyoteknoloji şirketi BioNTech, ortaklaşa geliştirdikleri "BNT162b1" adlı koronavirüs aşısının 18 Kasım'da virüsü önlemede yüzde 95 etkili olduğunu duyurmuştu.

Öte yandan İlaç şirketi AstraZenaca ve Oxford Üniversitesi tarafından geliştirilen koronavirüs aşısının yüzde 70 koruma sağladığı duyuruldu.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız