birgün

26° AÇIK

DÜNYA 28.05.2020 09:50

Minneapolis Belediye Başkanı’ndan tepki: Floyd'u öldüren polis neden hapiste değil?

Minneapolis Belediye Başkanı, ABD’de polisin gözaltı işlemi sırasında boğazına basarak öldürdüğü George Floyd isimli siyah gencin katili olan polisin yakalanmasını istedi.

Minneapolis Belediye Başkanı’ndan tepki: Floyd'u öldüren polis neden hapiste değil?

ABD'de George Floyd isimli bir siyahın, polis tarafından gözaltına alınırken öldürülmesi ardından başlayan tartışma sürüyor. Minneapolis Belediye Başkanı Jacob Frey, Floyd’u öldüren polisin yakalanması çağrısında bulundu.

Konu hakkında basın açıklaması yapan Belediye Başkanı Frey, "Bu adam neden hala cezaevinde değil?" diye sordu.

Katil polisin gözaltına alınmasını isteyen Belediye Başkanı, "George Floyd adalet istiyor. Ailesi adalet istiyor. Afrikalı toplum ve şehrimiz adaleti hak ediyor" dedi.

Öte yandan ABD Başkanı Donald Trump da, Floyd’un boğularak öldürülmesini, "Çok üzücü bir olay" olarak nitelendirdi. Kişisel Twitter hesabından açıklama yapan Trump, “Benim talebim çerçevesinde, FBI ve Adalet Bakanlığı, George Floyd'un üzücü ve trajik ölümüne ilişkin iyi bir soruşturma yürütüyor. Ben bu soruşturmanın hızlandırılmasını talep ettim” dedi.

Polis tarafından elleri kelepçelenerek yere yatırılan Floyd'un öldürülmesi kentte de büyük tepkiye yol açmış, binlerce kişi polis şiddetini protesto etmişti.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız