birgün

23° AÇIK

DÜNYA 29.07.2020 09:26

Moderna, koronavirüs aşısını 50 ila 60 dolar arasında fiyatlamayı planlıyor

Moderna, iki dozluk koronavirüs aşısı için 50 ila 60 dolar arasında bir fiyat belirlemeyi planlıyor.

Moderna, koronavirüs aşısını 50 ila 60 dolar arasında fiyatlamayı planlıyor

DIŞ HABERLER SERVİSİ

Financial Times, Moderna'nın koronavirüs aşısını 50 ila 60 dolar arasında fiyatlamayı planladığını bildirdi. İsmi verilmeyen kaynaklara dayanan haberde belirtilen iki dozluk bu fiyat, Pfizer ve BioNTech'in aşısından en az 11 dolar daha yüksek. Pfizer ve BioNTech, ABD'yle imzaladığı anlaşmaya göre iki doz için 39 dolar fiyat belirlemişti.

Yapılan analizlerde, Pfizer ve BioNTech'in 50 milyon hastayı kapsayan 2 milyar dolarlık anlaşmasının başka üreticilere benzeri fiyatlar sunma baskısı yaratmasının muhtemel olduğu belirtiliyordu.

Reuters'in haberine göre, Moderna, önerdiği bu fiyatı ABD ve diğer yüksek gelirli ülkelerde uygulayacak. Moderna'nın sözcüsü, firmanın mRNA-1273 adlı aşısının tedarik aşaması hakkında hükümetlerle görüşmeler gerçekleştirdiğini söyledi, ancak "görüşme ve sözleşmelerin gizli doğası gereği" fiyatlamaya ilişkin detay vermedi.

KAR AMACI GÜTMEDEN FİYATLANDIRMA YAPAN FİRMALAR DA VAR

Pfizer, Moderna ve Merck & Co aşılarını kar amaçlı satmak istediklerini söylerken, Johnson & Johnson dahil bazı ilaç üreticileri aşılarını kar amacı gütmeden fiyatlandıracağını kamuoyuyla paylaştı.

Oxford Jenner Enstitüsünde geliştirilen aşının ortağı AstraZeneca, ABD'ye 1,2 milyar dolar karşılığında 300 milyon doz tedarik etmeyi kabul etmişti. Bu da doz başına 4 dolar anlamına geliyor.

ABD hükümeti, potansiyel Covid-19 aşısına yönelik araştırma geliştirme çalışmalarını desteklemek için Moderna'ya yaklaşık 1 milyar dolar fon sağlamıştı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız