birgün

-3° AZ BULUTLU

GÜNCEL 13.01.2021 15:10

MSGSÜ öğrencilerinden Boğaziçi bileşenlerine destek eylemi

Boğaziçi Üniversitesi bileşenlerine destek eylemi yapan MSGSÜ öğrencileri, "Kayyumları MSGSÜ Sinema-TV Merkezi’ne bir gece kendilerini atamalarından tanıyoruz. Sanmasınlar ki akademiyi “Üniversiteler fuhuş yuvasıdır” diyenlere, “Herkesin üniversite okumasına gerek yok” diyenlere teslim edeceğiz! Etmiyoruz, buradayız!" dedi.

MSGSÜ öğrencilerinden Boğaziçi bileşenlerine destek eylemi

Prof. Dr. Melih Bulu'nun 2 Ocak'ta AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Boğaziçi Üniversitesi'ne rektör olarak atanmasına tepkiler sürüyor. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) öğrencileri, "Bilimin ve özgür düşüncenin üretildiği mekanlar olarak üniversitelerin özerk niteliğini ortadan kaldıran bu uygulama üniversiteler ve bileşenleri için kabul edilemez" diyerek, BoğaziçiÜniversitesi bileşenlerine destek eylemi yaptı.

"AKP ve sermaye çevresine yakınlığıyla bilinen Melih Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanmasına duyulan tepki Boğaziçi kamuoyunun çok ötesine geçmiştir" denilen açıklamada şu ifadelere yer verdili.

Bunda şaşılacak bir şey yoktur. Çünkü AKP’nin üniversitelere karşı saldırıları ne Boğaziçi ile başlamıştır, ne de Boğaziçi ile bitecektir. Biz de bir çok üniversite öğrencisi arkadaşımız gibi, bu kayyumları kendi üniversitemizden biliyoruz. Atandığı ilk haftadan öğrencilerin dayanışma ile kurduğu çay kazanını kaldırtıp, afiş asmak isteyen öğrencilerin üzerine özel güvenlik salmaktan, kulüplere bütçe ayrımamak bir yana dursun kulüplerin odalarını basılıp kapısına kilit vurulmasından, MSGSÜ Sinema-TV Merkezi’ne bir gece kendilerini atamalarından tanıyoruz, biliyoruz. O nedenle sanmasınlar ki akademiyi “Üniversiteler fuhuş yuvasıdır” diyenlere, “Herkesin üniversite okumasına gerek yok” diyenlere teslim edeceğiz! Etmiyoruz, buradayız!

"Melih Bulu’nun atanmasının ardından yayınladığı metinde ne öğrencilerin ne de üniversite bileşenlerinin taleplerine, ihtiyaçlarına cevap veren cümleler bulduk" diyen MSGSÜ öğrencileri, "İnavasyon ekosistemi, girişimcilik adı altında bugün bütün üniversitelerde bilimi ve akademiyi piyasanın ihtiyaçlarına göre şekillendirmeye çalışanlar, bilimsel düşüncenin değil sermayenin önderliğinde bir üniversite yaratmaya çalışanlar, biz öğrencilerin bunu kabul edeceğini, demokratik ve bilimsel eğitim talebinden vazgeçeceğimizi sanıyorlarsa, çok yanılıyorlar" dedi.

Açıklama şu ifadelerle devam etti:

"4 Ocak günü yapılan eylemlerde polisin, protesto haklarını kullanan öğrencilere saldırısı kabul edilemez. Saldırıyı yapanların, hareketlerini meşrulaştırmak için üniversite öğrencilerini terörist olmakla suçlamaları yetmiyormuş gibi, gözaltına alınan arkadaşlarımızın çıplak aramalara,tacize, tecavüz tehditlerine maruz kaldıklarını da biliyoruz. İşkence insanlık suçudur! Bu yarattıkları algıyı desteklemek için Boğaziçi öğrencisi olmayan kişilerin de eylemde bulunduklarını söylüyorlar. Öğrenci dayanışması sonuna kadar meşrudur. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi öğrencileri olarak da dayanışmamızı sürdüreceğiz.

Bizler kayyum rektör atamalarına, akademiyi iktidarın ve sermayenin keyfine terk eden bütün yaklaşımlara karşı çıkıyoruz. Üniversitelerde demokratik süreçler işletilinceye, kayyumlar gidinceye kadar mücadelemize devam edeceğiz"

MSGSÜ öğrencileri taleplerini şöyle sıraladı:

1- Bütün atanmış rektörler derhal istifa etsin

2- Üniversitelerde özerk ve özgür düşünce ortamı sağlansın

3- Polis şiddetine, hukuksuz gözaltılara, gözaltında taciz ve cinsel şiddete son verilsin

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız