birgün

17° PARÇALI AZ BULUTLU

GÜNCEL 30.06.2021 12:47

Mübariz Mansimov’un cezası onandı, ev hapsi ise kaldırıldı

İstinaf Mahkemesi, iş insanı Mübariz Mansimov'a 'FETÖ'ye bilerek ve isteyerek yardım' suçundan verilen 5 yıl hapis cezasını onadı. Mansimov'a verilen ev hapsi şeklindeki adli kontrol tedbirini kaldırırken İstanbul sınırlarını terk etmemek şeklindeki adli kontrol tedbirini uyguladı.

Mübariz Mansimov’un cezası onandı, ev hapsi ise kaldırıldı

İstinaf Mahkemesi, Mübariz Mansimov Gurbanoğlu “FETÖ’ye yardım etmek” suçundan verilen hapis cezasını onadı.

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi, Mansimov'un avukatlarının verilen cezaya itirazını değerlendirdi.

DHA’nın aktardığına göre Daire, sanık Mansimov'a yerel mahkemece 'FETÖ/PDY silahlı terör örgütü içerisindeki yapıya dahil olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etme' suçundan verilen 5 yıl hapis cezasının hukuka aykırı bulunmadığına karar verdi.

Avukatların başvurusunu esastan reddeden 3. Ceza Dairesi, 5 yıllık hapis cezasını onadı.

“EV HAPSİ, HÜRRİYETİ KISITLAYICI NİTELİKTE”

Ayrıca 3. Ceza Dairesi, ev hapsi şeklindeki adli kontrol tedbiriyle serbest bırakılan Mansimov'un tedbirini ‘hürriyeti kısıtlayıcı nitelikte’ buldu.

Ev hapsi şeklindeki tedbiri kaldıran Daire, Mansimov hakkında İstanbul sınırlarını terk etmemek şeklindeki adli kontrol tedbirini uyguladı.

SEDAT PEKER'İN İDDİALARI

Azeri milyarder Mansimov son olarak, suç örgütü lideri Sedat Peker'in videolarıyla gündeme gelmişti. Peker, Mansimov'a ait Yalıkavak Marina'ya, Mehmet Ağar tarafından 'çöküldüğünü' iddia etmişti.

Ağar ise bu iddiaya karşılık, "Biz olmasak oraya mafya çöker" demiş, daha sonra ise bu açıklamasıyla hata yaptığını söyleyerek İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'dan özür dilemişti.

Ağar, tartışmalar sonrasında Yalıkavak Marina'nın yönetiminden ayrılmıştı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol