birgün

27° AZ BULUTLU

BİLİM 07.04.2021 17:21

NASA: Mars’ta gökkuşağı oluşması mümkün değil

NASA, yayınladığı bir fotoğrafa gökkuşağına benzer bir görüntünün yansıması üzerine gelen sorulara yanıt verdi. Mars'ta gökkuşağının oluşmasının mümkün olmadığı belirtilen açıklamada, "Resimde görülen ve gökkuşağına benzetilen yay, bir mercek parlamasından ibarettir" denildi.

NASA: Mars’ta gökkuşağı oluşması mümkün değil

Fotoğraf: NASA / Twitter

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA, yayınladığı bir fotoğrafa gökkuşağına benzer bir görüntünün yansıması üzerine gelen sorulara verdiği yanıtta, Mars'ta gökkuşağı oluşmasının mümkün olmadığını belirtti.

18 Şubat’ta Mars’a inen keşif aracı Perseverance, 6 Mart’ta da ilk test sürüşünü gerçekleştirdi. Sık sık Perseverance’tan görüntüler paylaşan NASA, son olarak takipçilerinin merakına son vermek üzere bir paylaşım yaptı.

NASA, Perseverance ile gönderdiği robotik helikopter Ingenuity’nin fotoğrafını paylaştığında pek çok kişi bunun bir gökkuşağı olup olmadığını sordu.

Gökkuşağı yansımasına yönelik sorulara NASA, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda şunları söyledi:

"Birçok kişi bunun Mars'ta bir gökkuşağı olup olmadığını sordu. Hayır, gökkuşaklarının burada oluşması mümkün değildir. Gökkuşakları, yuvarlak su damlacıklarından yansıyan ışıklar tarafından oluşturulur, ancak burada yoğunlaşmaya yetecek kadar su yoktur ve atmosferdeki sıvıya göre burada bulunan su çok daha soğuk olacaktır. Resimde görülen ve gökkuşağına benzetilen yay, bir mercek parlamasından ibarettir."

Perseverance ve Ingeunity robotik helikopterini içeren Mars keşif görevi, 30 Temmuz 2020'deki fırlatmayla başlatıldı. 18 Şubat'ta Kızıl Gezegen'e inişi başarıyla gerçekleşen keşif aracı Perseverance, şimdiye kadar Mars'tan birçok görüntü paylaştı.

NASA'nın California'daki Jet Propulsion Laboratuvarında inşa edilen ve plütonyum yakıtı ile çalışan Perseveance, şimdiye kadar Mars'a gönderilen araçlar içinde en gelişmiş teknolojik özelliklere sahip olmasıyla tanınıyor.

Uzay kurumu, Kızıl Gezegen'deki yeni misyonun gerçekleşmesi için altyapı çalışmalarına 2,4 milyar dolar, aracın yüzeye inmesi ve çalıştırılmasını mümkün kılan sistem için ise 300 milyon dolar harcandığını açıklamıştı.

Kİmyasal analizörü, 20 kamerası, örnek toplamak için kaya matkabı, robotik bir "eli" ve bir minik helikopteri olan Perseverance'ın, yüzeyi keşfetmesi için Mars'ta 2 yıl kalması planlanıyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol