birgün

17° AÇIK

BİLİM 09.03.2021 09:58

NASA, Mars’tan yeni fotoğraf paylaştı

Perseverance keşif aracı Mars'ta ilk sürüşünü gerçekleştirmesi ardından toplamda 70 metrelik sürüş mesafesine ulaştı. NASA, aracın çektiği yeni bir görüntüyü de paylaştı.

NASA, Mars’tan yeni fotoğraf paylaştı

ABD Havacılık ve Uzay Ajansının (NASA) keşif aracı Perseverance, Mars yüzeyindeki faaliyetine devam ediyor. 4 Mart Perşembe günü ilk sürüşünü yapan araç, şimdiye kadar toplamda 70 metre sürüş gerçekleştirdi.

NASA, aracın 70 metrelik sürüş yaptığını, Mars’tan yeni bir fotoğrafla birlikte paylaştı.

nasa-mars-tan-yeni-fotograf-paylasti-850268-1.

Perseverance, 30 Haziran 2020'de ABD'nin Florida'daki Cape Canaveral Uzay İstasyonu'ndan fırlatıldıktan sonra yaklaşık 7 aylık ve 470 milyon kilometrelik yolculuğun ardından 20 Şubat'ta Mars yüzeyine inmeyi başarmıştı.

NASA'dan daha önce paylaşılan yeni fotoğraflar ise şöyle:

nasa-mars-tan-yeni-fotograf-paylasti-850269-1.

nasa-mars-tan-yeni-fotograf-paylasti-850270-1.

nasa-mars-tan-yeni-fotograf-paylasti-850271-1.

nasa-mars-tan-yeni-fotograf-paylasti-850272-1.

nasa-mars-tan-yeni-fotograf-paylasti-850273-1.

MARS'A GÖNDERİLEN EN GELİŞMİŞ ARAÇ

NASA'nın California'daki Jet İtki Laboratuvarı'nda inşa edilen ve plütonyum yakıtı ile çalışan Perseverance, Mars'a gönderilen araçlar içinde en gelişmiş teknolojik özelliklere sahip olmasıyla biliniyor.

Uzay kurumu, Kızıl Gezegen'deki yeni misyonun gerçekleşmesi için altyapı çalışmalarına 2,4 milyar dolar, aracın yüzeye inmesi ve çalıştırılmasını mümkün kılan sistem içinse 300 milyon dolar harcandığını açıklamıştı.

Kimyasal analizörü, 20 kamerası, örnek toplamak için kaya matkabı, robotik bir "eli" ve bir minik helikopteri olan Perseverance'ın, keşif faaliyeti için Mars'ta 2 yıl kalması planlanıyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol