birgün

23° AÇIK

NASA’nın uzay aracı Osiris-Rex, Bennu asteroidine temas etti

NASA tarafından 2016 yılında fırlatılan uzay aracı Osirix-Rex, numune toplamak üzere Bennu asteroidinden numune almayı başardı.

BİLİM 21.10.2020 15:36
NASA’nın uzay aracı Osiris-Rex, Bennu asteroidine temas etti
Abone Ol google-news

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) 8 Eylül 2016 yılında fırlattığı uzay aracı Osirix-Rex, dünyadan 330 milyon kilometre uzaklıkta bulunan ve 500 metre genişliğindeki Bennu asteroidinden numune aldı.

Reuters’in haberine göre, ilkel bir gök cismi olarak tanımlanan Bennu asteroidinin yüzeyinden 3,35 metrelik robotik kolu ile 60 gram numune toplamandı.

GEZEGENLERLE İLGİLİ İPUÇLARI ARANIYOR

Bilim insanları asteoridin yüzeyindeki kum ve toz parçacıklarının, Güneş ve gezegenlerin 4 buçuk milyar yıl önceki oluşumunun kimyasına dair çok ilgi çekici ipuçları verebileceğini belirtiliyor.

Amerikalı Lockheed Martin şirketinin ürettiği Osirix-Rex uzay aracının operatörlerinden Estelle Church yaptığı açıklamada, “Örnek toplama işlemi tamamlandı. Numune toplayan aracın astroitten başarılı şekilde ayrıldı” ifadesini kullandı.

NUMUNE ALABİLECEK UYGUN YER BULAMAMIŞTI

Aracın topladığı varsayılan numunelerin Dünya'ya ulaşması ise 2023 yılını bulacak.

Osirix-Rex, 8 Eylül 2016'da uzaya fırlatılmış ve 3 Aralık 2018'de Bennu'nun yakınına ulaşmıştı. O tarihten bu yana bilim insanları uzay aracının Bennu'da inebileceği uygun bir yer bulabilmek için uğraşıyordu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun