birgün

12° PARÇALI BULUTLU

BİLİM 21.10.2020 15:36

NASA’nın uzay aracı Osiris-Rex, Bennu asteroidine temas etti

NASA tarafından 2016 yılında fırlatılan uzay aracı Osirix-Rex, numune toplamak üzere Bennu asteroidinden numune almayı başardı.

NASA’nın uzay aracı Osiris-Rex, Bennu asteroidine temas etti

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) 8 Eylül 2016 yılında fırlattığı uzay aracı Osirix-Rex, dünyadan 330 milyon kilometre uzaklıkta bulunan ve 500 metre genişliğindeki Bennu asteroidinden numune aldı.

Reuters’in haberine göre, ilkel bir gök cismi olarak tanımlanan Bennu asteroidinin yüzeyinden 3,35 metrelik robotik kolu ile 60 gram numune toplamandı.

GEZEGENLERLE İLGİLİ İPUÇLARI ARANIYOR

Bilim insanları asteoridin yüzeyindeki kum ve toz parçacıklarının, Güneş ve gezegenlerin 4 buçuk milyar yıl önceki oluşumunun kimyasına dair çok ilgi çekici ipuçları verebileceğini belirtiliyor.

Amerikalı Lockheed Martin şirketinin ürettiği Osirix-Rex uzay aracının operatörlerinden Estelle Church yaptığı açıklamada, “Örnek toplama işlemi tamamlandı. Numune toplayan aracın astroitten başarılı şekilde ayrıldı” ifadesini kullandı.

NUMUNE ALABİLECEK UYGUN YER BULAMAMIŞTI

Aracın topladığı varsayılan numunelerin Dünya'ya ulaşması ise 2023 yılını bulacak.

Osirix-Rex, 8 Eylül 2016'da uzaya fırlatılmış ve 3 Aralık 2018'de Bennu'nun yakınına ulaşmıştı. O tarihten bu yana bilim insanları uzay aracının Bennu'da inebileceği uygun bir yer bulabilmek için uğraşıyordu.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız