birgün

20° AÇIK

DÜNYA 13.10.2020 10:58

Nobel ödülünü kazanan profesöre kapı megafonundan ulaştılar

2020 Nobel Ekonomi Ödülü’nü kazanan ABD'li ekonomist Paul R. Milgrom tanımadığı numaralara cevap vermeyince, ödülü kazandığı haberini kapı megafonundan öğrendiği görüntüler sosyal medyaya düştü.

Nobel ödülünü kazanan profesöre kapı megafonundan ulaştılar

NBC’nin haberine göre, Alfred Nobel Anısına Verilen Sveriges Riksbank Ekonomi Bilimleri Ödülünü kazanan Ekonomist Paul R. Milgrom, tanımadığı numaraları yanıtlamadığı için kendisini arayan Nobel Komitesinin telefonuna çıkmadı. Komite Milgrom’a ulaşamayınca, ödülü kazanan diğer profesör Robert B. Wilson’dan haberi Milgrom'a ulaştırmasını istedi.

Stanfort Üniversitesi sosyal medya hasabından Wilson ve Milgrom’ın ödül haberini paylaştığı kamera görüntülerini yayınladı. Gece yarısı kapısını ısrarla çalan Wilson’a kapı megafonundan yanıt veren Milgrom, ödülü kazandığı haberini “Vey be!” diyerek karşıladı.

AÇIK ARTTIRMA TEORİSİNE KATKI SAĞLADILAR

Nobel Komitesi ekonomistler Milgrom ve Wilson'a 'açık artırma teorisine ve formatlarına yaptıkları katkılar nedeniyle' ödül verildiğini duyurmuştu. Nobel Komitesinden yapılan açıklamada, Milgrom ve Wilson'un keşiflerinin "dünya çapında satıcılara, alıcılara ve vergi mükelleflerine fayda sağladığı" belirtildi. Nobel Ekonomi Ödülü'nü kazananlara altın madalyanın yanı sıra 1,1 milyon dolar veriliyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol