birgün

13° AZ BULUTLU

Novella nedir, özellikleri nelerdir?

Novella özellikle son zamanlarda edebiyat dünyasında sık bilinen bir kavram haline geldi. Temel olarak öyküden uzun romandan kısa anlatılara yapılan bir adlandırma olan novella, günümüzde sık okunan edebi formlar arasında bulunuyor. Peki, tam olarak novella nedir, özellikleri nelerdir?

BİRBİLGİ 19.03.2023 15:09
Novella nedir, özellikleri nelerdir? Novella nedir, özellikleri nelerdir?
Abone Ol google-news

Novella özellikle son zamanlarda edebiyat dünyasında sık bilinen bir kavram haline geldi. Temel olarak öyküden uzun romandan kısa anlatılara yapılan bir adlandırma olan novella, günümüzde sık okunan edebi formlar arasında bulunuyor. Novella nedir ve özellikleri nelerdir sorusunun yanıtını haberimizin detaylarında ulaşabileceksiniz.

Novella nedir?

Novella nedir sorusuna yanıt olarak kısa roman veya uzun öykü yanıtı verilebilir. Genellikle roman kadar uzun değil, ancak kısa öyküden daha uzun olabilmektedir. Novellanın kısa öyküden en büyük farkı bir karaktere odaklanmak yerine birden fazla karaktere odaklanabilmesidir.

Novella özellikleri nelerdir?

Novellalar, karakterlerin duygusal durumlarını ve iç dünyalarını keşfetmek için okura zaman sunar. Bu edebi tür, karakterleri, olayları ve çatışmaları daha detaylı bir şekilde ele alabilir ve bir romandan daha yoğun bir şekilde hissettirebilir.

Bu eserler ayrıca kısa öykülerden farklı olarak, birçok farklı temaya veya konuya sahip olabilirler. Ancak genellikle, bireysel trajediler, insan doğası, aşk, özgürlük, hayatta kalma mücadelesi, değişim ve toplumsal konular gibi evrensel konuları ele alırlar.

Bazı ünlü novella örnekleri arasında Ernest Hemingway'in "Yaşlı Adam ve Denüz", Franz Kafka'nın "Dönüşüm", Joseph Conrad'ın "Karanlığın Yüreği" gibi eserler sayılabilir.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol