birgün

25° AÇIK

EĞİTİM 30.04.2021 09:35

Öğrenciler süreçten memnun değil

Pandemi döneminde eve kapatılan çocuklar bu süreçten şikâyetçi. Öğrenciler oyun oynamayı, okulda olmayı, arkadaşlarıyla zaman geçirmeyi istiyor.

Öğrenciler süreçten memnun değil

Yaren ÇOLAK

Uzaktan eğitim nedeniyle evlere kapanmadan en çok etkilenen hiç şüphesiz ki çocuklar oldu. Okulundan ve arkadaşlarından uzak kalan çocuklar yaşlarından çok daha büyük bir sorumlulukla karşı karşıya kaldı. Hem ilk ve ortaokulda hem de lisede okuyan öğrenciler için bu durum geçerli oldu. Evlere kapanan öğrencilerin kimisinde bilgisayar bağımlılığı arttı, kimisi teknolojik yetersizlikler nedeniyle okuldan ve eğitimden tamamen uzak kaldı. Özellikle okula ve 9. sınıfa bu yıl yeni başlayan çocuklar ne arkadaşlarını tanıyabildiler ne öğretmenlerini. BirGün evlere kapanan çocukların sesine kulak verdi. 4 öğrenci bu süreci ve okula olan özlemlerini dile getirdi.


ENGİNCAN: OKULA DÖNMEK İSTİYORUM

7’nci sınıf öğrencisi Arda Engincan, “Okulu, arkadaşlarımı, öğretmenlerimi hepsini özledim. Okula geri dönmek istiyorum. Evde olmaktan sıkıldım. Hayatım kısıtlanmış gibi hissediyorum” dedi.

Uzaktan eğitimin yüz yüze eğitim kadar verimli olmadığının altını çizen Engincan, “Online eğitimde bazı konuları anlamakta güçlük çekiyorum. Sabah erkenden derse giriyoruz. 15.30’a kadar dersteyim. Sonra ödevler. Ardından biraz tekrar. Tüm gün tablette geçiyor” diye konuştu.

En çok da arkadaşlarıyla okul bahçesinde basketbol oynamayı özlediğini belirten Engincan sözlerine şöyle devam etti: “Önceden arkadaşlarımla sinemaya gidiyordum, basketbol oynuyordum, geziniyordum, kafelere gidiyorum şimdi ise sadece telefondan konuşuyoruz. İzinli olduğumuzda bazen görüşüyoruz ama bir şey yapamıyoruz. Mesela önceden okul bahçesinde basketbol oynardık. Basketbol oynamayı o kadar özledik ki bir gün online olarak oynadık. Hepimizin evinde pota vardı biz de kameralarımızı açıp kendi evlerimizde basketbol oynadık.”


YENİCE: ODAKLANMA SORUNU YAŞIYORUM

9’uncu sınıfa giden lise öğrencisi Irmak Yenice sınıf ortamını ve arkadaşlarıyla birlikte olmayı özlediğini vurguladı. Yenice, “Arkadaşlarımla voleybol oynuyorduk, beraber ders çalışıyorduk bunların hepsini özledim. Ancak şimdi arkadaşlarımla yalnızca görüntülü konuşabiliyorum ya da yazışıyorum” ifadelerini kullandı.

Grupça ders çalışmayı sevdiğini aktaran Yenice, “Pandemi nedeniyle artık arkadaşlarımla ders çalışmak mümkün olmuyor. Evde dersi dinlerken de yalnızım. Aslında bunlar da odaklanma sorunu yaşamama neden oluyor ama mecburen alıştım” dedi. Okula gitmeyi her ne kadar özlese de koronavirüs dolayısıyla çok tedirgin olduğunu kaydeden Yenice şu ifadeleri kullandı: “Herkes gibi ben de virüsten korkuyorum. Pandemi nedeniyle okullar kapalıyken sınavların yüz yüze yapılıyor olması bana çok saçma geliyor.”


TOPRAK: UZAKTAN EĞİTİM VERİMSİZ

10’uncu sınıfa giden Mustafa Rohat Toprak uzaktan eğitimin verimli olmadığına dikkat çekerek “1 seneden fazladır okula gitmiyorum. Uzaktan eğitim de okula gittiğim zamanlar gibi verimli olmuyor. Öğretmenlerimiz dersleri elinden geldiğince verimli yapmaya çalışıyor” dedi.

Diğer arkadaşları gibi uzaktan eğitim sürecinde evde sıkıldığını ve okulu özlediğini belirten Toprak, “Okulu ve arkadaşlarımı çok özledim. Bir yıldır gitmeyince karantinada çok sıkıldım ben de herkes gibi. Pandemi ise genelde oyun oynayarak ve dersleri takip etmeye çalışarak geçti” diye konuştu.


YALMAN: ARKADAŞLARIMI TANIYAMADIM

5’inci sınıf öğrencisi Atlıhan Yalman ise yeni sınıf arkadaşlarıyla pek de tanışamadığını vurguladı. Okula yalnızca birkaç hafta gittiklerini söyleyen Yalman, “Arkadaşlarımı o zaman görmüştüm. Tabii, çok tanıma fırsatım olmadı. Online derslerde görüyorum” şeklinde konuştu. Yalman, “Eskiden okulda öğle arası oyun oynar, teneffüslerde gezerdik. Şimdi korona olduğu için en fazla bisiklet sürebiliyoruz. Eve hapsolmuş gibi hissediyorum. Arkadaşlarımı görebilmek isterdim” ifadelerini kullandı.

Uzaktan eğitimde pek çok aksilik yaşandığına vurgu yapan Yalman sözlerini şöyle noktaladı: “Online dersler okuldaki gibi verimli değil. Sürekli internet gidiyor, bir takım aksilikler oluyor.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol