Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesinde bulunan Gaziler Anadolu Lisesi’nde 26 Kasım'da yapılacak olan veli toplantısı için velilere, sure ve hadisli davetiye gönderildi.

Okul müdüründen velilere 'sure' ve 'hadisli' toplantı daveti

Diyarbakır Gaziler Anadolu Lisesi öğrencilerinin velileri, sure ve hadisli davetiyelerle toplantıya çağrıldı.

halktv.com.tr'den Eda Narin'in haberine göre Müdür İbrahim Hayrullah Erdem imzası taşıyan davetiyelerde Tahrim Suresi 6’ıncı ayet olan "Ey iman edenler, yakıtı insanlar ve taşlar olan ateşten kendinizi ve ailenizi koruyun" ile "Hepiniz çobansınız ve hepiniz güttüğünüzden sorumlusunuz" hadisi yer aldı.

Sure ve hadisin ardından davetiyede, veliler, "Öğrencinizin eğitim-öğretim durumunu görüşmek üzere 26 Kasım 2022 Cumartesi günü 13.00'de yapacağımız veli toplantısına sizleri bekliyoruz. Katılmanızı ve gerekli duyarlılığı göstermenizi rica ederim" ifadeleriyle toplantıya çağrıldı.

DAVETİYEYE YERE ATMASINLAR DİYE HADİS VE SURE EKLEMİŞ

Okul idaresine yakın bir kaynak, müdürün davetiyelere 'ciddi ve caydırıcı' olması amacıyla hadis ve sure eklediği ve aklına müslüman olmayan öğrencilerin gelmediğini belirtti. Kaynak, okul idaresinin öğrencilerin, veli toplantısı davetiyelerinde sure ve hadis olursa yere atmayacağı düşüncesiyle hareket ettiğini öne sürdü. "Okul idaresinin aklına Müslüman olmayan öğrenciler gelmedi mi" sorusunu yanıtlayan kaynak, "Müdürün aklına gayrimüslim öğrencilerin olacağı gelmedi" dedi.

'İDARİ KADRONUN MUHAFAZAKARLAŞMASIYLA BU TARZ UYGULAMALARA RASTLIYORUZ'

Hadisli davetiyelere ilişkin değerlendirmelerde bulunan Diyarbakır Eğitim-Sen 1 No'lu Şube Eş Başkanı Zülküf Güneş, son yıllarda idari kadro, yöneticiler ve toplumun muhafazakarlaşmasıyla bu tarz uygulamalara rastladıklarını belirterek, "Okullarda da bu tarz yazılar görmek mümkün. Okul duvarlarında dini motifle görebilirsiniz. Sadece imam hatiplerde değil diğer okullarda da böyle yazılar olabiliyor. Okul müdürleri kendi inisiyatifleriyle yapıyorlar" ifadelerini kullandı.

'SADECE DİNİ MOTİFLERE VURGU YAPILMASI DOĞRU DEĞİL'

"Bilimsel, laik ve evrensel değerlerle eğiti veren okullarda sadece dini motiflere vurgu yapılması doğru değil" diyen Güneş, şöyle konuştu:

"Diyarbakır, Ermenilerin de yoğun yaşadığı bir şehirken halen de gayrimüslim öğrenciler var. Anayasa'da da din, inanç özgürlüğü var. Bu uygulamayla bu özgürlüğün de aşıldığı görülüyor. Dini İslam olmayan öğrencilerin din özgürlüğü sınırlarının aşıldığını söyleyebiliriz"

Okul tarafından velilere gönderilen davetiye şöyle:

okul-mudurunden-velilere-sure-ve-hadisli-veli-toplantisi-daveti-1092414-1.