birgün

9° PARÇALI BULUTLU

Ordu Büyükşehir Belediyesi’ne bir suç duyurusu daha

Ordu Çevre Derneği, Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin mahkeme kararlarına uymadığı için ikinci kez suç duyurusunda bulundu.

YEREL 23.03.2022 13:58
Ordu Büyükşehir Belediyesi’ne bir suç duyurusu daha
Abone Ol google-news

HABER MERKEZİ

Ordu Çevre Derneği, Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin (OBB) Rıhtım ile Melet Irmağı arasındaki deniz dolgusu ve kıyı düzenleme projesine açtığı davanın sonuçlandığını, Melet Irmağı ağzına yapılan balıkçı barınağı projesi hakkında da yürütmenin durdurulması kararı verilmesine rağmen belediyenin mahkeme kararına uymadığını ve bu nedenle ikinci kez suç duyurunda bulunduklarını duyurdu.

ORÇEV yönetim Kurulu adına yapılan açıklamada, “Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Melet Irmağı Balıkçı Barınağı için açtığımız dava sonucu, 2. Ordu İdare Mahkemesi 2021/986 Esas nolu kararı ile itiraz yolu kapalı olarak “Yürütmeyi Durdurma” kararı verdiği halde 22.03.2022 Salı günü yerinde yaptığımız incelemede çalışmanın devam ettiğini tespit ettik.

Ayrıca, Rıhtım ile Melet Irmağı arasındaki kıyı düzenleme projesi hakkında 1. Ordu İdare Mahkemesi 2019/456 kararla yürütmeyi durdurma ve dava sonucunda da çalışmanın iptali kararı vermesine rağmen Ordu Büyükşehir Belediyesi, OBB binası karşısındaki otoparkta Rusumat 4 gemi projesi ve büyük iskele yapım çalışmasını sürdürmektedir” denildi.

İKİNCİ KEZ SUÇ DUYURUSU

Açıklamada ikinci kez suç duyusu yapıldığı vurgulanarak, “Mahkeme kararını OBB’ye bildirdik. Belediye Başkanı ve Daire Başkanlarıyla bir görüşme de yaptık. Bizlere mahkeme kararlara uyacaklarını ve çalışmaları durduracaklarını söylediler ancak sözünde durmuyorlar. Görüyoruz ki, OBB yönetimi bildiğini okuyor ve mahkeme kararlarını hiçe sayıyor. Bu hukuksuzluk ve keyfilik kabul edilemez. “Türk Milleti” adına karar veren mahkemeyi tanımayanlar suç işliyorlar. Bu konuda yargının da gereğini yapmasını bekliyoruz. Yerinde tespitlerimiz nedeniyle belgelerle ikinci kez suç duyurusu yaptık. Artık yeter, hukuk tanımaz yönetimden hesap sorulmalı.” denildi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun