CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Sosyalist Enternasyonal üyesi siyasi parti liderlerine mektup yazdı. Özel'in liderlere gönderdiği mektupta, Gazze’de yaşanan katliamları önlemek için somut adımlar atılması ve kalıcı bir ateşkesin tesisi için inisiyatif alınması çağrısı yapıldı.

Kaynak: Haber Merkezi
Özgür Özel'den Sosyalist Enternasyonal liderlerine 'Gazze için acil çağrı' mektubu

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Sosyalist Enternasyonal üyesi 120’den fazla siyasi parti liderine İsrail'in Gazze'deki katliamlarına ilişkin 'acil çağrı' mektubu gönderdi.

Özel, mektubunda, Gazze’de yaşananlara ilişkin somut adımlar atılması çağrısı yaptı. Aralarında 12 hükümet başkanı ve 4 bakanın da bulunduğu Sosyalist Enternasyonal üyesi siyasi partilerin genel başkanlarına gönderilen mektupta “7 Ekim’den bu yana yaşamını yitiren 14 bin Filistinlinin yüzde 70’inin kadın ve çocuk olduğu, sağlık görevlileri, gazeteciler ve BM görevlilerinin hayatlarını kaybettiği, su, yakıt, gıda ve elektrik gibi temel ihtiyaçlara erişimde sorunlar yaşandığı" belirtildi.

Özel'in imzasıyla gönderilen mektupta şu ifadeler yer aldı:

“Gazze’de yaşananların, sosyal demokrat ve sosyalist partilerin yüzyılı aşkın bir süredir savunduğu, insan haklarını, ihtiyaç sahiplerinin refahını ve masumların korunmasını amaçlayan ilke ve normlara aykırı olduğuna inanıyorum. Uluslararası hukuk ihlal edilmektedir. Tüm üye partileri, İsrail’in sivillere yönelik aralıksız saldırılarını durdurmak için yerleşik ilkelere bağlı kalmaya ve somut tedbirler almaya çağırıyor, kalıcı bir ateşkesin tesis edilmesi için acil çağrıda bulunuyorum.” 

'ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPACAĞIZ'

"Gazze’de bir insanlık suçu işleniyor. Bu insanlık suçunun önüne geçmek, bu katliamları önlemek için dünyadaki siyasi akrabalarımıza büyük bir görev düşüyor. Savaşın durdurulması için sosyal demokratlar ve sosyalistler daha etkin inisiyatif almalılar. Avrupa’dan, Latin Amerika’dan, Orta Doğu’dan siyasi partilere gönderdiğim mektupla, Sosyalist Enternasyonal üyesi parti liderlerine, başkenti Doğu Kudüs olan 1967 sınırlarında bağımsız bir Filistin Devleti’nin tanınması da dahil harekete geçme çağrısında bulundum. Sivil ölümlerin, çocuk ölümlerinin durdurulması, hastanelerin, mülteci kamplarının bombalanmasına son verilmesi gerekiyor. Bu konuda üzerimize düşeni yapacağız.”

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, partisinin salı günkü grup toplantısında yaptığı konuşmada Filistin meselesiyle ilgili Sosyalist Enternasyonal üyesi siyasi parti liderlerine mektup göndereceğini, ayrıca insani yardımları iletmek için Filistin'e gitmeyi planladıklarını açıklamıştı.

Özel, bundan sonra CHP'nin Sosyalist Enternasyonal'de genel başkan düzeyinde temsil edileceğini de söylemişti.