Edirne'den Avrupa'ya açılan Pazarkule Sınır Kapısı, geçişlere kapatıldı

'Pazarkule Sınır Kapısı' geçişlere kapatıldı

Yunanistan Pazarkule sınır kapısından ülkelerine giriş yapmak isteyen bir grup göçmenin ülkeye girişine izin vermedi. Tampon bölgeyi otobüs çekerek kapatan Yunanistan, Pazarkule sınır kapısından ülkelerine giriş ve çıkışları durdurdu.

Avrupa'ya geçmek için Edirne'ye gelen göçmenlerin bir kısmı, Yunanistan'a açılan Pazarkule Sınır Kapısı'ndaki tampon bölgeye giriş yaptı. Bunun üzerine hem Yunanistan hem de Türkiye güvenlik güçleri, tampon bölgede bekleyen 100 civarındaki göçmenin etrafını araçlarla çevirdi.

Bölgede bekleyen göçmenler nedeniyle bu kapıdan her iki ülkeye giriş çıkış yapılamıyor. Yunanistan'a gitmek isteyen göçmenler başka sınır kapılarına yönlendiriliyor.

BULGARİSTAN'DA SINIR GÜVENLİĞİNİ ARTTIRMA KARARI ALDI

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borissov, Türkiye’deki göçmenlerin Avrupa’ya geçmek için sınırlara ilerlediği haberlerinin ardından, Türkiye sınırındaki güvenliği artırdıklarını kaydetti.

Reuters’ın aktardığına göre, Borissov hükümet toplantısında yaptığı açıklamada, “Çok sayıda toplanma olduğuna dair elimizde bilgiler var. Sınırı en üst düzeyde kontrol ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Bulgaristan Savunma Bakanı tarafından yapılan açıklamada ise mülteci akınını engellemek için Türkiye ile olan sınıra 1000 asker göndermeye hazır oldukları ifade edildi.

pazarkule-sinir-kapisi-gecislere-kapatildi-694313-1.

NE OLMUŞTU?

Dün (27 Şubat) akşam saatlerinde İdlib’de Türkiye askerlerinin hava saldırısı ile vurulduğu iddiaları sosyal medyada dolaşıma girdi. İlk anlarda bağımsız kaynaklarca doğrulanamayan iddiaların ardından gece yarısına doğru açıklama yapan Hatay Valisi, İdlib’in güneyinde Suriye’ye ait jetlerin saldırısı sonucu 9 askerin yaşamını yitirdiğini açıkladı. Valilik tarafından yapılan ikinci açıklamada 22, üçüncü açıklamada 29, dördüncü ve son açıklamada ise 33 askerin yaşamını yitirdiği bildirildi.

Gelişmenin gündeme düşmesi ardından Saray’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katıldığı güvenlik zirvesi düzenlenirken CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da partisinin genel merkezinde kurmaylarıyla bir araya geldi. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de genel merkezde kurmaylarıyla birlikte gelişmeleri takip etti. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ise Balıkesir programını iptal ederek Ankara’ya döndü. Saray’daki güvenlik zirvesinden Türkiye’nin sınırlarının mülteci göçüne açılması kararı çıktı. İdlib’deki gelişmelerin ortaya çıkması ardından sosyal medya ve internete erişimde engelleme kaynaklı güçlükler yaşanıyor.

AA