birgün

5° AÇIK

SAĞLIK 15.12.2020 11:21

Pfizer’ın CEO’su neden hâlâ aşı olmadığını açıkladı: Sıra var

Pfizer’ın CEO’su Albert Bourla, BioNTech ile ortak ürettikleri aşıyı olmak için sırasını bekleyeceğini söyledi. Bourla, önceliğin sağlık çalışanları ve huzurevi sakinlerinde olduğunu belirtti.

Pfizer’ın CEO’su neden hâlâ aşı olmadığını açıkladı: Sıra var

ABD’li ilaç şirketlerinden Pfizer’ın CEO’su (genel müdür) Albert Bourla’dan ‘neden hâlâ aşı olmadığı’ sorusuna yanıt geldi.

Cnbc’nin aktardığına göre 59 yaşında ve sağlıklı olduğunu söyleyen Bourla, ön saflarda yer alan sağlık çalışanları, huzurevi sakinleri ve personeline öncelik verilmesi konusunda Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri (CDC) ile hemfikir olduğunu ve sırasını bekleyeceğini belirtti.

Bourla, “CDC'nin oy verdiği çok katı tahsis kuralları olduğu göz önüne alındığında, sırayı bozmamak ve daha önce aşı olmamak konusunda çok hassasız” dedi.

CEO, aynı zamanda eğer insanların aşıya olan güvenlerini artıracaksa önceden aşı olabileğini de belirtmişti.

Cuma günü Gıda ve İlaç İdaresi’nden 16 yaşın üzerindekilere uygulanabilmesi için acil kullanım onayı alan Pfizer-BioNTech aşısı, ABD’de ilk kez New York’un Queens bölgesindeki Long Island Yahudi Tıp Merkezi'nde yoğun bakım hemşiresi olan Sandra Lindsay’a uygulandı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol