birgün

30° AZ BULUTLU

Polisten 'barınamayan' öğrencilerin ailelerine telefon

Polis, yurt ve ev bulamadıkları için “Barınamıyoruz” eylemi yapan üniversite öğrencilerinin ailelerini telefonla arıyor. Uygulamaya tepki gösteren CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, “Üniversiteyi kazanmış, çok büyük kısmı reşit olan üniversitelilerin ailelerini arayarak, ‘Çocuklarınızı eve çağırın’ deme yetkisini hangi kanundan alıyorlar?” diye sordu.

GÜNCEL 24.09.2021 13:17
Polisten 'barınamayan' öğrencilerin ailelerine telefon
Abone Ol google-news

BirGün/Ankara

Polisin, ev ya da yurt bulamadığı için barınma sorunu yaşayan ve “Barınamıyoruz” eylemi yapan öğrencilerin ailelerine telefon ettiği öğrenildi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, “19 senelik iktidarlarında yurt sorununu özellikle çözmeyen, gençleri tarikat yurtlarına mahkum eden iktidar, gençlerin haklı taleplerini ifade etmelerine bile engel oluyor” dedi.

Öğrencilerin eylemlerinin polis tarafından, “Şiddetle” bastırılmaya çalışıldığını söyleyen İlgezdi, “Ayrıca gençlerin aileleri aranarak, üzerlerinde baskı kurulmak isteniyor” diye konuştu.

İKTİDARIN GERÇEKLERLE BAĞI KOPTU

Yurt sorununun biran önce çözülmesi gerektiğini vurgulayan CHP’li İlgezdi, şunları kaydetti:

“Yetersiz devlet yurtları, yüzde yüzden fazla artan ev ve özel yurt fiyatları nedeniyle başlarını sokacak yer bulamayan üniversitelilerin ailelerini polise aratmak yerine, yurt sorunlarını çözün. Reşit olan gençler için ailelerinin aranması, ‘Biz bu gençleri bir birey olarak görmüyoruz’ demektir. Ülkemiz, her geçen gün Anayasa kavramının özünden uzaklaşmaktadır. ‘Barınamıyoruz’ diyerek, anayasal haklarını talep eden üniversite öğrencilerine reva görülen tutum, iktidarın ideolojik kodlarını ortaya koyarken gerçeklerle bağının koptuğunun da göstergesidir.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol