birgün

32° AÇIK

GÜNCEL 31.10.2020 13:23

Prof. Dr. Ercan: Ankara'nın resmi rakamları her depremi küçük gösteriyor

İzmir'de meydana gelen depremin büyüklüğün konusundaki farklı ölçümlere dikkati çeken Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, "Sizler ister istemez Ankara'nın resmi rakamlarına uyarak her depremi daha küçük gösteriyorsunuz. Aslında her deprem sizin söylediğinizden biraz daha büyük" dedi.

Prof. Dr. Ercan: Ankara'nın resmi rakamları her depremi küçük gösteriyor

Deprem Bilimci Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, İzmir'de meydana gelen depremin büyüklüğün konusundaki farklı ölçümlere dikkati çekti.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) depremin büyüklüğünü 6,6 olarak açıklarken, Kandilli Rasathanesi ise depremin büyüklüğünün 6,9 olduğunu duyurdu.

FOX TV'de açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Ercan, "Sizler ister istemez Ankara'nın resmi rakamlarına uyarak her depremi daha küçük gösteriyorsunuz. Aslında her deprem sizin söylediğinizden biraz daha büyük" ifadelerini kullandı.

Ercan, açıklamasına şöyle devam etti: "Malatya depremi için de böyleydi, Elazığ depremi için de... Bu deprem de böyle... 6,6 ile 7,0 arasında o kadar büyük fark var ki... Birisi yaklaşık iki atom bombası gücünde, birisi yaklaşık 40 atom bombası gücünde, o kadar fark eder.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol