Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Silvio Berlusconi’nin hayatını kaybetmesiyle ilgili yaptığı açıklamada, “Şu anda uluslararası arenada onun gibi çok az insan var. Halkımızın büyük dostuydu” ifadelerini kullandı.

Kaynak: DHA
Putin, Berlusconi'yi övdü: Onun gibi çok az insan kaldı
Fotoğraf: DHA

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 86 yaşında hayatını kaybeden Eski İtalya Başbakanı ve sağ koalisyon iktidarının ortaklarından Forza Italia (FI) partisinin lideri Silvio Berlusconi ile ilgili yaptığı açıklamada sağcı lideri övdü. 

Putin, Berlusconi hakkında  “Şu anda uluslararası arenada onun gibi çok az insan var. Halkımızın büyük dostuydu” yorumunda bulundu.

Rusya Devlet Başkanı Putin, “Rusya ile Avrupa ülkeleri arasında ilişkilerin geliştirilmesi için çok şey yaptı. Rusya ile Kuzey Atlantik İttifakı arasındaki ilişkilerin geliştirilmesine önayak oldu, uygun etkileşim mekanizmaları onun katılımıyla oluşturuldu” dedi.

“DÜŞÜNDÜĞÜNÜ AÇIKÇA SÖYLEYEN BİRİYDİ”

Putin, Berlusconi’nin dürüst bir politikacı olduğunu öne sürerek “Ama hepsinden önemlisi, elbette bir İtalyan siyasetçiydi. Bir politikacı için alışılmadık bir insandı, çünkü çok samimi ve açıktı, bu büyüklükteki politikacıların sahip olmadığı bir ayrıcalığa sahipti, bu ayrıcalık ne düşündüğünü söylemesiydi. Yazık oldu. İtalyan halkına ve Sayın Berlusconi'ye yakın olan herkese en içten üzüntülerimi ve taziyelerimi ifade etmek istiyorum. Bu sadece İtalya için değil, aynı zamanda dünya siyaseti için de büyük bir kayıptır” diye konuştu.