birgün

16° PARÇALI AZ BULUTLU

KÜLTÜR SANAT 08.06.2021 10:47

Redd grubu Maçka Parkı’nda konser verdi; yandaş medya sanat ve yaşam düşmanlığını gösterdi

Saray yönetiminin ‘kademeli normalleşme’ planında eğlence sektörünü görmezden gelmesi tepki toplamaya devam ederken, Redd grubu İstanbul Maçka Parkı’nda koronavirüs kurallarını gözeterek konser verdi. Grubun konseri, yasakların devam ettiği süreçte AKP’nin kapalı ortamlarda gerçekleştirilen kongrelerine övgüler dizen yandaş medya tarafından “Koronavirüsü hiçe saydılar” başlıklarıyla karalanmaya çalışıldı. Redd’in “Sizi hiçe saydık, virüsü değil” şeklindeki yanıtını ise Twitter’da on binlerce beğeni aldı.

Redd grubu Maçka Parkı’nda konser verdi; yandaş medya sanat ve yaşam düşmanlığını gösterdi

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki Saray yönetiminin ‘kademeli normalleşme’ planı kapsamında eğlence sektörünü görmezden gelmesi ve sektör emekçilerini çaresizliğe mahkûm etmesi eleştirilmeye devam ederken, Redd grubu, Beşiktaş Maçka Parkı'nda dün akşam saatlerinde bir konser verdi.

7 Haziran akşamı 19.00’da açık havada koronavirüse karşı alınan önlemler gözetilerek yapılan konsere, 100 civarında kişi katıldı. Grup tarafından konser sırasında sık sık Covid-19 önlemleri hatırlatılırken, polis de kontrollerini gerçekleştirdi.

Redd’in Twitter hesabından konserle ilgili yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

“Bugün 19.00’da Maçka Parkı’nda tüm müzik sektörü için bir eylem konseri gerçekleştirdik. Müziğin susturulduğu bir ortamda, yüzün üzerinde insana Redd şarkıları çaldık. Sosyal mesafe kuralını hiçe saydığımıza ilişkin haberler çıktı. polis o sırada oradaydı, çaldık ve bitti. Herkes parklara, plajlara çıksın, çalsın. Bu aymazlığa, bu ahmaklığa hep birlikte karşı çıkalım. Yeri gelmişken, Başta Sözcü gazetesi olmak üzere mesajımızı yineleyelim... Alayınıza Redd!”

Redd grubunun solisti Doğan Duru, bu konserle bir farkındalık yaratmayı amaçladıklarını belirtti.

REDD, YANDAŞLARA CEVAP VERDİ

Maçka Parkı’ndaki konser, yandaş medya organları tarafından hedef gösterildi. Yasakların ve kapalı alanda toplanma kısıtlamalarının olduğu dönemde AKP’nin kongrelerindeki kalabalıklara övgüler dizen yandaşlar, Redd’in konserini karalamaya çalıştı.

İhlas Haber Ajansı (İHA) konseri, “Maçka Parkı'nda korona virüsü hiçe sayarak açık hava konseri verdiler!” başlığıyla haberleştirdi. A Haber ise “İstanbul’un göbeğinde skandal konser! Hiçbir kurala uymadılar” ifadelerini kullandı.

Redd grubu ise Twitter’dan İHA’ya tepki göstererek “Sizi hiçe saydık, virüsü değil” şeklinde paylaşım yaptı. Grubun bu paylaşımı 12 saatte 40 bini aşkın beğeni aldı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol