İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü İzmir’de 941 öğretmeni resen atadı. Atamanın geri alınmasını talep eden Eğitim Sen İzmir 5 No’lu Şube Başkanı Savaş Candemir, yıkılan okul binalarındaki öğretmenlerin norm kadro fazlası gösterilmemesi gerektiğini söyledi.

Kaynak: Haber Merkezi
Resen atamalar mağduriyet yaratıyor

BİRGÜN EGE

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü 5 Aralık 2023 tarihinde il genelinde 941 öğretmeni resen olarak atadı. Norm kadro fazlalığı sebebiyle öğretmenlerin isteklerin istekleri dışında yapılan bu atamalar mağduriyet yaratıyor. 

İl genelinde yapılan 941 atamanın 102’sinin ise Buca’da olduğu öğrenildi. Buca’da sağlam olmadığı gerekçesiyle yıkılan ve güçlendirme yapılacak olan 12 okulun bulunduğunu belirten Eğitim Sen İzmir 5 No’lu Şube Başkanı Savaş Candemir, şunları söyledi:

“Bu okullar Şirinyer Ertuğrul Gazi Anadolu Lisesi, Vali Rahmi Bey İlkokulu, Recep Ersayın İlkokulu, Atatürk Ortaokulu, Betontaş İlkokulu, Mevlana Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi, Mehmet Emin Yurdakul Ortaokulu, Tütün İhracatçılar Birliği İklokulu,23 Nisan İlkokulu B Blok, Çamlık Hüseyin Tolga Hepgün İlkokulu, Necip Fazıl İlkokulu, Zübeyde Hanım Mesleki Teknik Anadolu Lisesi’dir. Bu okullardaki öğrenciler Buca’nın dört bir yanına dağıtılmış, okullar üçe dörde bölünmüş ve başka okulların binalarında derslere devam etmeye çalışmaktadırlar. Okul öğrencileri Buca’nın bir ucundan diğer ucuna okullara ulaşmaya çalışmaktadır. Öğrenciler mağdur, veliler mağdur öğretmenler mağdur durumdadır.”

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün öğretmenleri mağdur ettiğini vurgulayan Candemir, “Yıkılan okul binaları ilçe milli eğitimin planları doğrultusunda 1 yıl içinde bitirileceği belirtildiği halde, bu okulların öğretmenleri norm fazlası durumuna düşürülüp, resen atamaları yapılmıştır. 1 yıl içinde çoğu tekrar kendi binalarına dönecek olan bu okulların, tekrar öğretmen ihtiyaçları oluşacaktır. Ama bina yıkılırken okulun öğretmeni olan onlarca öğretmen, yeni bina yapıldığında okulun öğretmeni olamayacaklar. Yeni binalarına dönen okullarda oluşacak öğretmen ihtiyacı nedeniyle yeni öğretmenler atanacaktır. Yıkılan okullarda görev yapan öğretmenlerimizin mağduriyetlerinin giderilmesi gerekmektedir. Okulları yıkılıp yeniden yapılacak olan okul öğretmenlerinin norm fazlası gösterilmesine son verilmelidir. Başta bu okul öğretmenleri olmak üçere Buca’da 102 İzmir’de 941 resen atama kararının gözden geçirilmesini ve geri alınmasını talep ediyoruz” diye konuştu.