birgün

24° PARÇALI BULUTLU

KÜLTÜR SANAT 03.09.2019 13:24

RTÜK'ten Netflix açıklaması

RTÜK üyesi İlhan Taşçı yaptığı açıklamada Netflix'in RTÜK'e başvuruda bulunduğunu söyledi.

RTÜK'ten Netflix açıklaması


RTÜK’ün dijital alanlarda yayın yapmak için lisans zorunluluğu getirmesi ardından Üst Kurul’a başvuruda bulunmadığı belirtilen Netflix'e ilişkin yeni gelişme yaşandı.

Netflix'in Türkiye'den çıkacağı iddiaları hakkında sozcu.com.tr'ye konuşan RTÜK üyesi, İlhan Taşçı "Ben Netflix müracaat etti diye biliyorum. Bana gelen bilgi bu yönde" diye konuştu.

RTÜK Başkanı Şahin Netflix'in de lisans için başvuranlar arasında olduğunu ifade etti.

Milliyet gazetesi yazarı ve müzisyen Sina Koloğlu sosyal paylaşım sitesi Twitter'dan yaptığı açıklamada Netflix'in Türkiye pazarından çekilmeyeceğini açıklamıştı.

Koloğlu şu ifadeleri kullandı:

"Bugün televizyona dair gündemde olan konu 'Netflix Türkiye'den gidecek mi, kalacak mı?'

RTÜK'e başvurmadıkları yönünde haberler vardı. Merak ettim sordum. 'Başvuruyorlar. Çekilmeleri sözkonusu değil' cevabını aldım."

NE OLMUŞTU?

Online dizi ve film izleme platformu Netflix'in RTÜK'e lisans başvurusu yapmadığı açıklanmış ve Türkiye'den çekileceği konuşulmaya başlamıştı. Netflix ise öğleden sonra bir açıklama yapacağını duyurmuştu. RTÜK üyesi İlhan Taşçı, lisans almak için Üst Kurul’a başvuran kurumların sayısının 590 olduğunu söylemiş, bilişim avukatı Prof. Dr. Yaman Akdeniz ise bir tweet atarak, Netflix’in lisans almak için RTÜK'e başvurmadığını aktarmıştı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız