birgün

33° AÇIK

KÜLTÜR SANAT 03.09.2019 13:24

RTÜK'ten Netflix açıklaması

RTÜK üyesi İlhan Taşçı yaptığı açıklamada Netflix'in RTÜK'e başvuruda bulunduğunu söyledi.

RTÜK'ten Netflix açıklaması


RTÜK’ün dijital alanlarda yayın yapmak için lisans zorunluluğu getirmesi ardından Üst Kurul’a başvuruda bulunmadığı belirtilen Netflix'e ilişkin yeni gelişme yaşandı.

Netflix'in Türkiye'den çıkacağı iddiaları hakkında sozcu.com.tr'ye konuşan RTÜK üyesi, İlhan Taşçı "Ben Netflix müracaat etti diye biliyorum. Bana gelen bilgi bu yönde" diye konuştu.

RTÜK Başkanı Şahin Netflix'in de lisans için başvuranlar arasında olduğunu ifade etti.

Milliyet gazetesi yazarı ve müzisyen Sina Koloğlu sosyal paylaşım sitesi Twitter'dan yaptığı açıklamada Netflix'in Türkiye pazarından çekilmeyeceğini açıklamıştı.

Koloğlu şu ifadeleri kullandı:

"Bugün televizyona dair gündemde olan konu 'Netflix Türkiye'den gidecek mi, kalacak mı?'

RTÜK'e başvurmadıkları yönünde haberler vardı. Merak ettim sordum. 'Başvuruyorlar. Çekilmeleri sözkonusu değil' cevabını aldım."

NE OLMUŞTU?

Online dizi ve film izleme platformu Netflix'in RTÜK'e lisans başvurusu yapmadığı açıklanmış ve Türkiye'den çekileceği konuşulmaya başlamıştı. Netflix ise öğleden sonra bir açıklama yapacağını duyurmuştu. RTÜK üyesi İlhan Taşçı, lisans almak için Üst Kurul’a başvuran kurumların sayısının 590 olduğunu söylemiş, bilişim avukatı Prof. Dr. Yaman Akdeniz ise bir tweet atarak, Netflix’in lisans almak için RTÜK'e başvurmadığını aktarmıştı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol