birgün

11° PARÇALI BULUTLU

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov: Batı Rusya’ya karşı topyekün bir savaş ilan etti

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Batı'nın Rusya'ya karşı topyekün, hibrit bir savaş başlattığını söyledi.

DÜNYA 25.03.2022 12:30
Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov: Batı Rusya’ya karşı topyekün bir savaş ilan etti
Abone Ol google-news

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Batılı ülkelerin Rusya’yı yok etmek istediğini belirterek, "(Batılılar) Rusya’ya karşı topyekün, hibrit savaş ilan etti" dedi.

Lavrov, başkent Moskova’da düzenlenen Gorçakov Diplomat Vakfı toplantısında açıklamalarda bulundu.

Avrupa’daki siyasetçilerin, "Hitler Almanyası'nda" kullanılan "topyekün savaş” terimini Rusya’ya karşı kullandıklarını söyleyen Lavrov, "(Batılılar) Rusya’ya karşı topyekün, hibrit bir savaş ilan etti. Hedefleri gizli değil, Rus ekonomisini ve bir bütün olarak Rusya'yı yok etmek ve boğmak istediklerini alenen ilan ettiler" diye konuştu.

ÇOK SAYIDA DOSTUMUZ, MÜTTEFİKİMİZ VE ORTAĞIMIZ VAR

Rusya’nın izole edilemeyeceğine işaret eden Lavrov, "Dünyanın her yerinden çok sayıda dostumuz, müttefikimiz ve ortağımız var" ifadesini kullandı.

Lavrov, Batılıların, Birleşmiş Milletler kararlarını etkilemek için kışkırtıcı bir propaganda yürüttüğünü belirterek, "Batı dışındaki dünya ülkelerinin büyük çoğunluğu, tek taraflı oynanan bir oyuna girmek istemiyor. Muazzam bir baskı altındalar" dedi.

Ukrayna yönetiminin nükleer silah edinmesine yönelik arzusundan ötürü endişe duyduklarını ifade eden Lavrov, "Aynı şekilde, Pentagon’un Ukrayna’daki askeri-biyolojik programını gerçekleştirmek üzere en az üç düzine laboratuvar kurmasından da endişe duyuyoruz" diye konuştu.

NATO, DOĞU KANADINA 40 BİN ASKER KONUŞLANDIRACAK

Rusya’nın Ukrayna’ya işgal operasyonu sonrasında ortaya çıkan son durumun görüşüldüğü NATO Olağanüstü Liderler Zirvesi'nden NATO'nun doğu kanadına 40 bin asker yerleştirmesi kararı çıktı.

Zirve sonrası açıklamalarda bulunan NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, “Yüksek teyakuz durmunda ekipman ve tedarikle olacağız. Daha fazla uçağımız olacak havada. Taşıyıcı savaş ürünlerimiz olacak ve muharip birimlerimiz de daimi olarak varlığınız sürdürecek. Toplu bir savunma ve eşgüdüm içerisinde olacağız” diye konuştu. Genel Sekreter, Ukrayna'ya daha fazla destek vereceklerini belirtti.

AA

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol