birgün

27° AZ BULUTLU

GÜNCEL 27.07.2020 17:35

Şanlıurfa Tabip Odası'ndan acil önlem çağrısı: Salgın kontrolden çıktı

Şanlıurfa Tabip Odası, kentte artan yeni tip koronavirüs (Covid-19) vakalarına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, "Acil önlem” çağrısında bulundu. Odanın internet sitesinde yapılan açıklamada, her geçen gün kentte vaka sayısında artış yaşandığı ve salgının kontrolden çıktığı vurgulandı.

Şanlıurfa Tabip Odası'ndan acil önlem çağrısı: Salgın kontrolden çıktı

Şanlıurfa Tabip Odası, kentte artan koronavirüs vakalarına ilişkin yazılı açıklama bir açıklama yayımladı.

"Acil önlem” çağrısında bulunan tabip odası, açıklamada, pandemi gibi kontrolü zor olan olağanüstü durumların sadece halk seviyesinde kurallara uyulmaya indirgenmesinin, salgında verilerin kötüye gidişinin gözardı edilerek herhangi bir müdahalede bulunulmamaya devam edilmesinin yakın zamanda sağlık sisteminde ciddi krizlere yol açabileceğinin altı çizildi.

“Sağlık çalışanlarının gayretleri dahi bu durumun altından kalkamamaya başlayacak olup, şu anki durumda da olduğu gibi yoğun bakım ve hastane yatak sayısındaki yetersizlikler ile durum çok daha vahim bir hal alacaktır” denilen açıklamada, pandeminin başından beri tabip odalarının il pandemi kurullarında yer alma çabalarının sonuçsuz bırakıldığına dikkat çekildi.

Açıklamanın devamında ekonomik kaygılar ön planda tutularak toplum sağlığının ikinci plana atılmaması gerektiği ve gelinen aşamada bazı önlemlerin artık ertelenemez duruma geldiğine işaret edilerek, “Yöneticileri bu konularda hızlı ve etkin adımlar atmaya davet ediyoruz” denildi.

VALİDEN AÇIKLAMA

Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin de kentte görülen pozitif vaka sayılarının düşürülmesi için sadece devletin değil, toplumun her kesiminin katılımıyla bu sorunun üstesinden gelineceğini söyledi. Erin, pandemi sürecinde şu ana kadar beklentilerinin dışında bir durumla karşılaşmadıklarını aktardı ve kentteki hastanelerin doluluk oranıyla ilgili endişe edilecek bir durumun olmadığını söyledi. Erin, kentteki bütün çalışmaların Sağlık Bakanlığı ile koordine halinde gerçekleştiğini aktararak, salgın sürecinde resmi makamların açıklamaları dışındaki söylentilere itibar edilmemesini istedi.

Şanlurfa Tabip Odası'nın açıklamasının tamamı şöyle:

"Pandemi verilerinde iyileşme başlaması sonrasında 1 Haziran itibari ile tüm ülkemizde olduğu gibi ilimizde de normalleşme adımları atılmaya başlanmış kontrollü hayat vurgusu yapılmıştır. Bunun ana kaidesi olarak da sosyal mesafe ve maske takılması gerekliliği bildirilmiştir. Bu şekilde salgının gidişatının sadece halkın uyacağı kurallara bırakıldığı anlaşılmaktadır. Maalesef son dönemde ilimizde karantinaya alınan bina sayılarının fazla olması salgının her geçen gün kontrolden çıktığını gözler önüne sermektedir.

Pandemi gibi kontrolü zor olan olağan üstü durumların sadece halk seviyesinde kuralara uyulmaya indirgenmesi, salgında verilerin kötüye gidişi göz ardı edilerek herhangi bir müdahalede bulunulmamaya devam edilmesi, yakın zamanda sağlık sisteminde ciddi krizlere yol açabileceğini belirtmek isteriz. Sağlık çalışanlarının olağan üstü gayretleri dahi bu durumun altından kalkamamaya başlayacak olup, şu anki durumda da olduğu gibi yoğun bakım ve hastane yatak sayısındaki yetersizlikler ile durum çok daha vahim bir hal alacaktır.

Salgının başından beri tabip odalarının il pandemi kurullarında yer alması gerektiği vurgusu her defasında yapılmış olup maalesef yanıtsız kalmıştır. Biz sahanın sorunlarını takip eden hekimlerin temsilcileriyiz. Amacımız yönetimleri sadece eleştirmek değil daha iyi adımlar konusunda bakış açıları kazandırmaya çalışmaktır. Bu konuda çekinceleri anlamadığımız gibi bu dönemde herkesin katkısının önemsenmesi gerekliliği aşikardır.

Ekonomik kaygılar ön planda tutularak toplum sağlığı ikinci plana atılmamalıdır. Eldeki gerçeklikler, bazı önlemlerin artık ertelenemez duruma gelindiğinin işaretidir. Yöneticileri bu konularda hızlı ve etkin adımlar atmaya davet ediyoruz."

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız