birgün

18° PARÇALI AZ BULUTLU

SİYASET 03.07.2021 08:49

Şirketleşme öncesi bir tuhaf anlaşma

Şirketleşecek MKEK’nin kısa süre önce kurulan Azeri bir şirketle mermi üretimi ve “bilgi paylaşımı” konusunda anlaşma yaptığı, en büyük fabrikasını da bu şirketin kullanımına tahsis ettiği ortaya çıktı.

Şirketleşme öncesi bir tuhaf anlaşma

Hüseyin ŞİMŞEK

Özelleştirilmesi Cumhurbaşkanı’nın, varlıklarının satılması da Yönetim Kurulu’nun kararına bırakılan Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu’nun (MKE) NEPSA isimli şirketle, şirketleşme yasası çıkmadan önce sözleşme imzaladığı ortaya çıktı. “Özelleştirme” hükmünün yer aldığı sözleşme ile Azerbaycan merkezli, kuruluşunun üzerinden henüz bir yıl geçen şirkete ayrıcalıklar verildi.

MERMİ ÜRETİMİ TAŞERONA

TBMM Milli Savunma Komisyonu Üyesi, CHP’li Özgür Ceylan, 2020 yılının Haziran ayında NEPSA isimli bir şirketin kurulduğunu ve sadece altı ay sonra MKEK ile masaya oturduğunu ifade etti. Şirketin, 5.56 milimetre, 7.62 milimetre ve 9 milimetrelik mermileri ve fişekleri üretmek için MKEK ile anlaştığı ve bunun karşılığında çok çeşitli ayrıcalıklara sahip olduğunu ifade eden Ceylan, “MKE’nin ana faaliyet konularından biri mermi ve fişek üretmek. Bunun taşeron firmaya verilmesi ne derece doğrudur?” diye sordu.

MKE’nin NEPSA ile yirmi beş yıl boyunca mermi üretimi için anlaşmaya vardığını ve 120 milyon adet alım garantisi verildiğini, buna rağmen şirkete bir de 50 milyon boş kovan hibe edildiğini söyleyen Ceylan, NEPSA’nın ayrıca MKE’nin en büyük fabrikalarından birini de kullanabileceğini ifade etti. Ceylan, “MKE’nin bir fabrikasını kullanacak, bu fabrikada gerekli düzenlemeleri yaparak üretim yapacak ve bu üretim neticesinde de yaptığı üretimin hepsini MKE’ye satacak. Bu firmayla 4 Haziran tarihinde bir anlaşma yapılıyor. Anlaşmanın imzacıları NEPSA Savunma Sanayi adına İsmail Terlemez, MKE’nin Genel Müdür Yardımcısı D. Ali Keskinkılıç ve Genel Müdür Yasin Akdere. Bu sözleşme MKE’nin taşeronlaşmaya hazırlanmasının bir adımıdır” dedi.

BİLGİ SIZDIRILACAK

MKE ile Azeri şirket arasında bilgi paylaşımının da yapılacağını kaydeden Ceylan, bunun savunma sanayiinde güvenlik açığına neden olabileceğini vurguladı. Ceylan, “Yüklenici firmaya personel sözleşme hükümlerinin yerine getirilmesini sağlamak yani bu hükümleri yerine getirmesini sağlamak ve üretimin gereklerini sağlamak için ücretsiz ‘know-how’ yani bilgi aktarımı sağlanacağı söyleniyor. Yani MKE’nin bu konudaki üretim bilgileri özel bir firmaya, dışarıya sızdırılıyor” ifadelerini kullandı.

ÖZELLEŞTİRME HÜKMÜ

NEPSA ile MKE arasında imzalanan anlaşmada ayrıca, iktidarın, “MKE, özelleştirme kapsamından çıkarıldı” savunmasını yalanlayacak hükümlerin de yer aldığı ortaya çıktı. Bu anlaşma hükmüne dikkati çeken Ceylan, sözleşmede, “İdarenin üstlendiği yükümlülükler, olası herhangi bir özelleştirme, yönetim değişikliği, satın alma, şirket birleşmesi, hisse devri veya tüzel kişiliklerinin herhangi bir sebeple sona ermesi halleri de dahil olmak üzere idarenin halefini de bağlayacak şekilde sözleşme süresince devam edecektir” ifadelerinin yer aldığını bildirdi. Bunun, “MKE özelleştirilmeyecek” savunmasını boşa çıkardığını söyleyen Ceylan, “Bu firma özelleşmeyecekse bu maddeyi niye koyuyoruz? Bunun altına imzalarını atan Sayın Genel Genel Müdür, Genel Müdür Yardımcısı bu sözleşmeyi okumadılar mı?” dedi.

SESSİZ SEDASIZ SATILDI

İYİ Partili Lütfü Türkkan da NEPSA ile MKE arasında yapılan anlaşma konusunda uyarılarda bulundu. Türkkan, “Sözleşme imzalanmadan hemen önce de ne tesadüf, 17 Mart’ta Mehmetçik Vakfı’na bağış yaparak gümüş ödül alıyorlar. Makine ve kimya, kendi birikimi, kendi oluşturduğu bilgi birikimi ve zamanında çok yüksek bedeller ödeyerek yurt dışından satın almış olduğu bilgi paketini şimdi bu firmaya bedelsiz tahsis ediyor. Kırıkkale’de kurulu hurda işleme ve MKE fabrikalarının pirinç malzeme ihtiyacını karşılayan pirinç fabrikasının en önemli tesisi yerinden kaldırılıyor, özel bir firmaya yani NEPSA’ya sessiz sedasız veriliyor. Firma, şu anda, bu alanda yer görme ve tesis kurma çalışmalarını MKE personelinden alınan yardımla yürütüyor” dedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol