birgün

12° AÇIK

GÜNCEL 12.10.2015 09:33

Sizlere kelepçe yetmeyecek

Kıyım ve zulüm listeniz çok uzun. İster Otuz Üç kurşundan alalım, ister Maraş’tan Sivas’tan ya da Gazi’den; üstünüze kurşun bir örtü gibi serilecek suçlarınızın ağırlığı.

Durmadan, durmadan suç işlediniz. Yalan söyleye söyleye, sahtekârlıkla, riyakârlıkla ortaya çıkıp kan ve nefret yarattınız. Durmadınız her keresinde yeniden suç işlediniz. Roboski, Reyhanlı, Diyarbakır, Suruç; her birinde adınız suçlu tarafa yazıldı. Her suç için bir kelepçe gerekirse, kollarınıza kelepçeler sığmayacak. Kelepçenin demiri olacak, geçmişte işlediğiniz tüm suçlarınız için geleceğe bırakabileceğiniz tek mirasınız. Bizim içimize ekmek istediğin korku işlemeyecek, tam tersine içinizde bir ölümcül virüs gibi büyüyecek.

Öyle çok insan öldürdünüz ki, öyle çok çocuk, yaşlı, kadın öldürdünüz ki, sizlere kelepçe yetmeyecek. Öyle çok katil yetiştirdiniz ki, yetiştirdiğiniz katilleri aramıza, meydanlara öyle çok saldınız ki, her katil için ayrı bir kelepçe gerekecek. Ama katillerinize kelepçe yetmeyecek.

Zulmünüze gün gelip son verildiğinde - ki o gün mutlaka gelecek, zulmünüz mutlaka son bulacak- o kadar çoksunuz ki, - biz sizden daha çoğuz ve daha da çoğalacağız- hepinize yetecek kadar kelepçe yine de size yetmeyecek.

Siz, suçlarınızın, zulmünüzün ve döktüğünüz kanların çokluğundan azalacaksınız. Hep azaldınız çünkü tarih boyunca. Her zalimin tattığı, toplumsal bellekte aşağılanma cezasıyla cezalandırılacaksınız. Ki o zaman kelepçe size ödül gibi gelecek ama size kelepçe yetmeyecek.

Sıra sıra geçeceksiniz ülkenin ve insanlığın vicdan yargısından. Kaçamayacaksınız. Saklanamayacaksınız. Ellerinizde kelepçe olmasa bile, kaçacak, saklanacak hiçbir kuytu bulamayacaksınız. Çünkü suçunuzun kanıtıdır savaş. Kim ki barışa kurşun atar, bomba atar: Suçluyu bulmak kolaydır izleyerek savaş rantının kanlı yolunu. Siz o yoldasınız. Ve o yolda öyle çok anneyi incittiniz ki, dünya sizi bağışlamaya kalksa bile sizin bağışlanmaya yüzünüz olmayacak. Sizlere yetecek kelepçeyi döğmeyecek ateşin örsünde emekçi demirciler.

Belki kelepçe isteyeceksiniz ki; demiri öyle çok silah ettiniz ki, demiri öyle çok kirlettiniz ki iktidarınızla, size demirin namusu reva görülmeyecek. Boynunuza geçecek insanlık vicdanının ağır ve demirden prangası… ne kadar da isteseniz bir kelepçeyi ya da mazgallı bir hücreyi; size ne demir, ne kelepçe ne mazgal, yetmeyecek.

Sizin kim olduğunuzu ben biliyorum. Biz biliyoruz. Sen de, siz de biliyorsunuz kendinizi. Kimliğiniz de suçunuz da ortada. Hepsine ve hepinize tek bir kelepçe bile gerekirse, size kelepçe yetmeyecek.

En sağlam kelepçe vicdandır. Size acımaya vicdanlar yetmeyecek… Tarihe geçmeyecek, tarihten silineceksiniz, bütün suçlarınızla ve suç ortaklarınızla birlikte. Sizi unutacağız, ama suçlarınızı asla!

Size kelepçe yetmeyecek.

Haftaya dize; “her yeni cinayetinde devletin, aydınlanıyor beden, barutun kötü ışığında”

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız