birgün

23° AÇIK

Sosyalist partilerden Canan Kaftancıoğlu kararına tepki: Baskı, yasak, zorbalık sökmeyecek!

Sosyalist partiler, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkında verilen hapis cezası ve siyasi yasak kararına tepki gösterdi. SOL Parti'den yapılan açıklamada, "Bilin ki ne yaparsanız yapın başaramayacaksınız. Baskı, yasak, zorbalık sökmeyecek. Kaybedeceksiniz, gideceksiniz!" denildi. EMEP Genel Başkanı Ercüment Akdeniz, "İktidar ülkeyi olağanüstü koşullarda seçime götürmek istiyor" ifadelerini kullandı. TKP ise, "İktidar kendisini eleştirenlere yargı yoluyla parmak sallamaya devam ediyor" açıklamasını yaptı. TİP Genel Başkanı Erkan Baş, "Saray saldırılarına karşı yanlarında olacağız ve omuz omuza mücadeleye devam edeceğiz" dedi.

SİYASET 12.05.2022 16:21
Sosyalist partilerden Canan Kaftancıoğlu kararına tepki: Baskı, yasak, zorbalık sökmeyecek!
Abone Ol google-news

Sosyalist partiler, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkında verilen hapis cezası ve siyasi yasak kararına tepki gösterdi. Yapılan açıklamalarda, kararın kabul edilemez olduğu vurgulandı.

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'na "kamu görevlisine hakaret", "Türkiye Cumhuriyeti Devletini alenen aşağılamak" ve "Cumhurbaşkanına hakaret" suçlamasıyla verilen 4 yıl 11 ay 20 gün hapis cezasını onadı.

Gazeteci İsmail Saymaz, Kaftancıoğlu hakkında 4 yıl 11 aylık cezanın yanı sıra siyasi yasak uygulanmasına karar verildiğini aktardı.

Sosyalist partiler, Kaftancıoğlu kararına tepki gösterdi.

SOL PARTİ: VERİLEN CEZA KABUL EDİLEMEZ

SOL Parti'den yapılan açıklamada, "Tükenen ve yenilmeye mahkum olan AKP iktidarı, baskı, yasak ve zorbalıkla ayakta kalmanın yollarını arıyor. Kaçınılmaz siyasi mağlubiyetini tekeline aldığı hukuk ve devletin baskı güçlerini devreye sokarak engellemeye çalışıyor. Gezi davasının ardından şimdi de CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkında ceza ve siyasi yasaklama kararı ancak bunun ifadesidir; kabul edilemez" denildi.

Açıklamada, "Bilin ki ne yaparsanız yapın başaramayacaksınız. Baskı, yasak, zorbalık sökmeyecek. Kaybedeceksiniz, gideceksiniz!" ifadeleri kullanıldı.

EMEP: DAYANIŞMA İÇİNDE OLACAĞIZ

Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Ercüment Akdeniz ise sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "CHP il Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkında verilen hapis cezaları ve siyasi yasak kararı demokratik siyasete gözdağıdır. İktidar ülkeyi olağanüstü koşullarda seçime götürmek istiyor. Bu hukuksuzluğa karşı dayanışma içinde olacağız. Canan Kaftancıoğlu yalnız değildir!" dedi.

TKP: İKTİDAR YARGI YOLUYLA PARMAK SALLAMAYA DEVAM EDİYOR

Türkiye Komünist Partisi'nden (TKP) yapılan açıklamada da şu ifadelere yer verildi: "Katillere, hırsızlara, tecavüzcülere, ülkenin kaynaklarını yağmalayanlara dokunmayan iktidar kendisini eleştirenlere yargı yoluyla parmak sallamaya devam ediyor. Bir kez daha, daha güçlü ve hep birlikte söyleyelim: Bu halk sana boyun eğmez!"

TİP: OMUZ OMUZA MÜCADELEYE DEVAM

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş ise, "CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na verilen “cezayla” ilgili Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nu arayarak geçmiş olsun dileklerimizi ve dayanışma duygularımızı ilettim. Saray saldırılarına karşı yanlarında olacağız ve omuz omuza mücadeleye devam edeceğiz" açıklamasını yaptı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol