İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir Alsancak Limanı’nın satılacak olmasına tepki gösterdi. Soyer, “Bu karar İzmir’in vicdanında yok hükmündedir. İzmir Limanı, İzmir’in kalbidir. Onu korumak belediyemizin, tüm İzmirliler’in, 80 milyonun ve elbette hükümetin de görevidir” dedi. Soyer, Limanın, şehrimizin asırlık odalarının, sivil toplum kuruluşlarının ve elbette belediyemizin görüşü alınmadan satışa çıkarılması da asla kabul edilemez” ifadesini kullandı.

Soyer'den 'Alsancak Limanı' tepkisi: Satışa çıkarılması kabul edilemez, karar yok hükmündedir

BİRGÜN EGE

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları'nın (TCDD) işlettiği Alsancak Limanı’nın satışı için Körfez ülkeleriyle görüşülmesine tepkiler sürüyor.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, limanın satılmasına karşı olduğunu söyledi.

Soyer, “İzmir Alsancak Limanı, Türkiye Cumhuriyeti’nin çok önemli bir eseri olup her şeyden evvel İzmir halkına ve İzmir’in kurumlarına emanettir. Neden satılacağı ile ilgili olarak kamuoyunu tatmin eden bir gerekçe açıklanmadan satışının yapılacağının duyurulması asla kabul edilemez. Ayrıca, Limanın, şehrimizin asırlık odalarının, sivil toplum kuruluşlarının ve elbette belediyemizin görüşü alınmadan satışa çıkarılması da asla kabul edilemez” dedi.

"İZMİR LİMANI, İZMİR’İN KALBİDİR"

Soyer açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

 “Bizim meselemiz, sadece limanın kimlere satıldığı değil, İzmirli’nin iradesini bir kere daha hiçe sayarak böylesine önemli bir özelleştirme kararının verilmesidir. Bu karar İzmir’in vicdanında yok hükmündedir. Hükümeti, bu şehirde yaşayan 4.5 Milyon Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının görüşlerine ve iradesine saygı duymaya bir kere daha davet ediyorum. İzmir Limanı, İzmir’in kalbidir. Onu korumak belediyemizin, tüm İzmirliler’in, 80 Milyonun ve elbette hükümetin de görevidir.”