İstanbul Fatih'te bir alışveriş merkezinde açıklamalarda bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, artık ehliyetlerin de çipli şekilde olacağını belirterek, "İsteyen ehliyetini kimliğe, isteyen kimliğini ehliyete yükleyebilecek" dedi.

Kaynak: İHA
Soylu açıkladı: Ehliyet ve kimliklerde yeni dönem başlıyor

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul Fatih'te bir alışveriş merkezinde bulunan nüfusmatiğin açılışında açıklamalarda bulundu.

Artık ehliyetlerin de çipli şekilde olacağını belirten Soylu, "İsteyen ehliyetini kimliğe, isteyen kimliğini ehliyete yükleyebilecek" dedi.

"Nüfusta devrim işler yaptık" diyen Soylu şöyle konuştu:
 
"Şu ana kadar akıllı kimlikler, Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşayan vatandaşlarımızın yüzde doksanının kimliklerini yenilemiş olduk. Bu yıl ehliyetler ve kimlikte yeni bir sürpriz yapıyoruz. Cumhuriyetin yüzüncü yılına ait bir şekilde kimliklerimizi bundan sonra cumhuriyetimizin yüzüncü yılına uygun bir şekilde daha iyi, daha kaliteli, daha güvenli bir şekilde hem ehliyetimizi değiştiriyoruz. Ehliyetimizi çift fiyat yapıyoruz. Yani hazırlıklarını da yaptık.

Ehliyetimizi de çipli bir şekilde yapıyoruz. Çipli şekilde yaptığımız ehliyetimizin şöyle bir özelliği olacak. Avrupa'nın sürücülerimize, özellikle giderken ehliyet ve kimlik karmaşası olmasın diye bundan sonra kimliği de ehliyetin içerisine kabiliyetini ortaya koyacağız. Yani isteyen ehliyetini kimliğiyle birleştirebilir. İsteyen kimliğini ehliyetiyle yükleyecek. Bunun yanı sıra bu cihaza gelmeden önce ehliyetlerin kimliklerimizde bir şey daha yaptık. E imzayı kimliklerimize yükledik.

Yine bir Türkiye'de devrim olacak biri işin altına imza attık. O da elektronik kimlik doğruluma sistemi. Artık noterlere bankalara gittiğimizde kimliğimizi çıkarıp oradaki veznedeki memura vermekten ziyade kimliğimizi elektronik doğrulama sistemine takacağız. Parmağımızı koyacağız. Özellikle dolandırıcılığı, sahteciliği ve bu dürüst insanların mağduriyetini engelleyecek. Diğer taraftan da özellikle yargıyı mahkemelerden kurtaracak ve parmak iziyle birlikte cihaza doğrulatacak aynen kredi kartı gibi kimliğini de geçirecek noterdeki, tapudaki, bankalardaki ve hatta bundan sonra sağlıkta da aynı sistemi görüşüyorlar. SGK'yla anlaşıp tek bir işlem üzerinden hepsinin yapılabileceği bir adımı atacağız ve gerçekleştireceğiz. ”