birgün

5° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 13.04.2020 12:18

Soylu istifa tweetini kaldırdı, yeni açıklama yaptı

İstifa kararı Erdoğan tarafından reddedilen Soylu, ilk açıklamasında "Allah mahcup etmesin. Milletimizin hizmetinde yola devam inşallah," ifadelerini kullandı

Soylu istifa tweetini kaldırdı, yeni açıklama yaptı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, istifa kararının AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmemesinin ardından iki ayrı açıklama yaptı. Soylu, daha önce attığı istifa açıklamasını da sosyal medya hesabından kaldırdı.

Soylu, Twitter hesabından yaptığı ilk açıklamada şunları kaydetti: "Sokağa çıkma yasağı ile ilgili, sorumluluğumuzun gereği aldığım karar üzerine Milletimizin ve Sayın Cumhurbaşkanımızın tutumu, beni mahcup etmiştir. Devlet ve milletin emanetinde atılan adımlarda eksikliğimizin bu iki irade tarafından insani bir durum olarak kabul edilip onarma hakkı verilmesi, sorumluluğumuzu arttırmıştır. Allah mahcup etmesin. Milletimizin hizmetinde yola devam inşallah..."

Saatler sonra ise A Haber’e açıklamalarda bulunan Soylu, "Cuma gecesi yaşananlara kayıtsız kalmak bigane sorumsuzluk olurdu. Şehit çocuklarının bizi bir kez daha babasız bırakma şeklindeki mesajları beni etkiledi. Milletimizin iyi niyetten şüphesi olmaması beni çok etkiledi. Devlet Bahçeli'nin sorumluluğa çağıran mesajı çok önemliydi. Kendisine teşekkür etmek için telefon açacağım" dedi.

soylu-istifa-tweetini-kaldirdi-yeni-aciklama-yapti-715755-1.

NE OLMUŞTU?

Soylu, dün akşam, sokağa çıkma yasağının ardından on binlerce kişinin marketlere hücum etmesi üzerine yaşanan izdiham görüntüleri nedeniyle İçişleri Bakanlığı'ndan istifa ettiğini açıkladı. İstifa kararının Erdoğan'ın kabul etmediği İletişim Başkanlığı tarafından açıklandı.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı istifanın kabul edilmediğini şu sözlerle duyurdu:

"İçişleri Bakanımız, bir ayı aşkın süredir yürüttüğü başarılı çalışmalarıyla, bu süreçte ülkemizde kamu güvenliği konusunda hiçbir sıkıntı çekilmemesini temin etmiştir. Sayın Bakanımız istifa talebini sayın Cumhurbaşkanımıza sunmuş, Cumhurbaşkanımız bu talebi uygun bulmadığını kendisine ifade etmiştir. Bir makam sahibinin istifasını sunması kendi takdiridir, fakat nihai karar sayın Cumhurbaşkanımıza aittir. İçişleri Bakanımızın istifası kabul edilmemiştir, kendisi görevine devam edecektir."

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol