birgün

16° AÇIK

Sri Lanka Devlet Başkanı Rajapaksa, e-mail yoluyla istifa etti

Ekonomik krizin ardından halkın ayaklandığı Sri Lanka’nın Singapur'a kaçan Gotabaya Rajapaksa’nın e-mail yoluyla istifa mektubunu Sri Lanka Parlamento Başkanına yolladığı bildirildi.

DÜNYA 14.07.2022 17:59
Sri Lanka Devlet Başkanı Rajapaksa, e-mail yoluyla istifa etti Fotoğraf: DepoPhotos
Abone Ol google-news

Tarihinin en büyük ekonomik krizinin ardından halkın ayaklandığı Sri Lanka’nın, Maldivler’e ardından da Singapur’a kaçan Devlet Başkanı Gotabaya Rajapaksa’nın, e-mail yoluyla istifa mektubunu Sri Lanka Parlamento Başkanına yolladığı bildirildi.

Rajapaksa'nın Singapur'a varmasından kısa bir süre sonra gönderilen mektubun e-posta biçiminde kabul edilip edilmeyeceği henüz net değil. ,

Parlamento Başkanının Ofisinden bir kaynak, Rajapaksa'nın istifasının anayasal olarak zorunlu kılınan süreç tamamlandıktan sonra açıklanacağını ifade etti.

İstifa haberinin duyulmasının ardından Sri Lanka’nın başkenti Colomba’da halk havai fişeklerle kutlama yapmaya başladı.

BAŞBAKANLIK BASKININDA 1 KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ

Yerel Daily Mirror gazetesinin haberine göre, dün başkent Kolombo'da yer alan Başbakanlık ofisinin kapılarını kırarak kompleksin olduğu alana akın eden protestoculardan biri yaşamını yitirdi, 84 kişi de yaralandı.

Polisin attığı göz yaşartıcı gazdan etkilenen 26 yaşındaki bir protestocu kaldırıldığı hastanede solunum sorunu yaşadı. Protestocu, Kolombo'da tedavi gördüğü özel hastanede hayatını kaybetti.

Bu arada Başbakan Ranil Wickremesinghe, baskının ardından güvenlik güçlerinden oluşan bir komite kurulduğunu açıkladı. Devlet Başkanı Gotabaya Rajapaksa'nın ülkeyi terk etmesinin ardından Başkan Vekili olarak atanan Wickremesinghe, Komiteye "düzeni yeniden sağlamak için gereken her şeyi yapmaları" talimatı verdi. Wickremesinghe, bu komitenin, siyasilerin herhangi bir müdahalesi olmaksızın faaliyet göstermesi için tüm yetkilerle donatılacağına dikkati çekti.

SRİ LANKA’DA OHAL

Öte yandan Sri Lanka genelinde olağanüstü hal (OHAL), Kolombo'nun da içinde yer aldığı Batı eyaletinde de sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Güvenlik güçleri meclise çıkan yolları bariyerlerle kapatarak önlem aldı.

SRİ LANKA'DAKİ DURUM

Sri Lanka'da halk, elektrik kesintilerinin günde 13 saati bulmasının ardından mart sonunda protestolarını yoğunlaştırmıştı.

Sri Lanka Başbakanlık Ofisi'nin çevresinde 9 Mayıs'ta toplanan göstericiler ile hükûmet yanlıları arasında arbede yaşanmış, başkent Kolombo'da askeri birlikler göreve çağrılmıştı.

Şiddet olayları sonrası ülke çapında sokağa çıkma yasağı ilan edilmiş ve hükümet, protestolar sırasında kamu malına veya başkalarına zarar veren herkese ateş açılması talimatını vermişti.

Ülke çapına yayılan protestolarda aralarında iktidar partisi milletvekili ile 2 polisin de bulunduğu 8 kişi hayatını kaybetti, en az 250 kişi yaralandı.

Kaynak: Reuters, AA, DW

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol