birgün

10° AÇIK

EĞİTİM 22.10.2020 07:40

‘Süper güçlü’ rektörler

Üniversitelerde eğitimin niteliği tartışılırken birçok rektörün fakültelerde dekan vekili olarak da görev yaptığı ortaya çıktı. Adnan Menderes Üniversitesi Rektörü’nün tam 6 fakültede dekan vekilliği yaptığı öğrenildi. Turgut Özal Üniversitesi Rektörü iki dekan vekilliği yanı sıra bir de yüksekokul müdürlüğü yapıyor.

‘Süper güçlü’ rektörler

Mustafa Kömüş

Üniversitelerde rektörlerin birçok fakültede dekan vekili olarak görev yaptığı açığa çıktı. Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Rektörü bu konuda zirvede. Rektör Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir’in tam 6 fakültede dekan vekilliği yaptığı öğrenildi. Diğer üniversitelerde de rektörlerin bir veya iki fakültede dekan vekilliği yaptığı açığa çıktı.

Adnan Menderes Üniversitesi Rektörü Osman Selçuk Aldemir Spor Bilimleri, Turizm, Söke Mimarlık Tasarım, İslami İlimler, Nazilli Güzel Sanatlar ile Uygulamalı Bilimler Fakültelerinde dekan vekilliği görevini yürütüyor. Aynı üniversitede rektör yardımcılığı yapan Mehmet Aydın ise İletişim Fakültesi’nde dekan vekilliği yapıyor. Üniversitede sadece Söke İşletme Fakültesi’nde dekan asaleten görev yapıyor. Diğer fakültelerin tamamı dekan vekilleri tarafından yönetiliyor.


İnönü Üniversitesi Rektörü Ahmet Kızılay ise 3 fakültede dekan vekilliği yapıyor. Kızılay, Hukuk, İletişim ile Su Ürünleri Fakültelerinde dekan vekilliği görevini yürütüyor.

Malatya Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Aysun BAY KARABULUT ise iki fakültede dekanlığın yanı sıra bir yüksekokulda müdürlük yapıyor. Karabulut, Sağlık Bilimleri ile Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakülteleri dekan vekilliğinin yanında Yabancı Diller Meslek Yüksekokulu Müdürlüğü görevini de yürütüyor.
Adıyaman Üniversitesi Rektörü Mehmet Turgut ise görevinin yanında iki fakültede dekan vekilliği yapıyor. Turgut, Tarım Bilimleri ve Teknolojileri ile Turizm Fakültelerinde bu görevi yürütüyor.

Amasya Üniversitesi Rektörü Süleyman Elmacı da iki fakültede dekan vekilliği görevini yapıyor. Turgut rektörlüğün yanı sıra Mimarlık ile Teknoloji Fakültelerinde dekan vekilliği görevini yürütüyor.

Bayburt’ta 4 kişi yönetiyor

Bayburt Üniversitesi’nde ise 8 fakülteyi 4 kişi yönetiyor. Rektör Selçuk Coşkun ve Rektör Yardımcısı birer fakültede, diğer bir Rektör Yardımcısı Mutlu Türkmen ise iki fakültede görev yapıyor. Rektör Coşkun İlahiyat Fakültesi’nde, Hanefi Bayraktar Mühendislik Fakültesi’nde Mutlu Türkmen ise İktisadi ve İdari Bilimler ile Sağlık Bilimler Fakültelerinde dekan vekilliği yürütüyor.

Yine Hakkari Üniversitesi’nde Rektör Ömer Pakiş iki ayrı fakültede dekan vekilliği yapıyor. Pakiş’in dekan vekilliği yaptığı fakülteler ise şöyle: Mühendislik Fakültesi ile Sağlık Bilimleri Fakültesi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız