birgün

6° PARÇALI BULUTLU

Taliban'dan Afganistan'da yönetimi ele geçirdikten sonra ilk halka açık idam

Taliban 15 Ağustos 2021'de Afganistan'da yönetimi ele geçirmesinden bu yana cinayetten hüküm giyen bir kişiyi ilk kez halka açık şekilde idam etti.

DÜNYA 07.12.2022 23:04
Taliban'dan Afganistan'da yönetimi ele geçirdikten sonra ilk halka açık idam Fotoğraf: DepoPhotos
Abone Ol google-news

Köktendinci rejim Taliban, Afganistan'da yönetimi ele geçirmesinin ardından ilk kez hakla açık idam uyguladı.

Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid, yaptığı açıklamada, Farah ilinin batısında yapılan idama, yüzlerce kişinin ve Kabil'den üst düzey Taliban yetkililerin katıldığını belirtti.

Mücahid, idam cezası kararının "çok dikkatli bir şekilde" alındığını iddia etti, kararın ülkede yetkili 3 üst düzey mahkeme ve Taliban lideri Molla Hibetullah Ahundzade tarafından onaylandığını ifade etti.

"Kurbanın ailesinin şikayette bulunması üzerine Tajmir adlı suçlunun Taliban güvenlik güçleri tarafından tutuklandığı" belirten Mücahid, "suçlunun cinayeti itiraf ettiğini" söyledi.

Suçlunun, 5 yıl önce başka bir adamı öldürmekten, motosikletini ve cep telefonunu çalmaktan hüküm giydiği belirtildi.

Taliban'ın 1990'ların sonunda Afganistan'ı yönettiği dönemde, Taliban mahkemelerinde halka açık idamlar, kırbaç ve taşlama cezaları uygulanmıştı.

(AA)

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol