birgün

17° AÇIK

TBB'den CHP’li belediyelere kaynak aktarmadığı eleştirilerine yanıt

Türkiye Belediyeler Birliği’nin, CHP’li belediyelere kaynak aktarmadığına ilişkin eleştirilere yanıt veren Türkiye Belediyeler Birliği, söz konusu iddiaların asılsız olduğunu savundu. Birlik, kaynaklarının parti ayrımı yapılmadan belediyelerin hizmetinde kullanıldığının iddia etti.

GÜNCEL 07.01.2022 17:20
TBB'den CHP’li belediyelere kaynak aktarmadığı eleştirilerine yanıt
Abone Ol google-news

Türkiye Belediyeler Birliğinden (TBB) yapılan açıklamada, "Birliğin yüzde 65 gelirinin bazı CHP'li belediyeler tarafından aktarılan gelirlerden oluştuğu iddiası gerçeği yansıtmamaktadır. Türkiye Belediyeler Birliğine hiçbir belediye tarafından bugüne kadar herhangi bir para aktarılmamıştır" ifadelerine yer verildi.

Birliğin internet sitesinden, CHP'nin TBB'ye yönelik iddialarına ilişkin yapılan açıklamada, birliğin tüm belediyelerin doğal üyesi olan bir kamu tüzel kişiliğe sahip olduğu vurgulandı. TBB'nin gelirlerinin ise öz gelirlerinin yanı sıra merkezi idareden belediyelere genel bütçe vergi gelirlerinden aktarılan paylardan kesilen binde ikilik oluştuğu ifadelerine yer verilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Birlik Meclisinin CHP'li temsilcilerin de katıldığı 28 Eylül 2011 tarih ve 2011/2 sayılı oy birliği ile alınan kararı çerçevesinde bu gelir birliğe aktarılmaktadır. Dolayısıyla birliğimizin gelirleri, tüm belediyelerde olduğu gibi Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kaynakları ile öz gelirlerinden oluşmakta, birliğin yüzde 65 gelirinin bazı CHP'li belediyeler tarafından aktarılan gelirlerden oluştuğu iddiası gerçeği yansıtmamaktadır. Kaldı ki tüm belediyelerin aidat kesintisine esas payları da devlet tarafından gönderilmektedir. Türkiye Belediyeler Birliğine hiçbir belediye tarafından bugüne kadar herhangi bir para aktarılmamıştır."

'TARAFSIZ JÜRİ TARAFINDAN ÖDÜLE LAYIK GÖRÜLEN TÜM PARTİLERE DESTEK SAĞLANDI'

Araç yardımlarının, Birlik Meclisinin 4 Haziran 2014 tarihli gündemiyle görüşülerek kabul edilen Birlik Tüzüğünün 7'nci maddesine göre yapıldığı vurgulanan açıklamada, bütçe kısıtı, mali yetersizlik, doğal afetler, göç ve sığınmacı akını gibi olağanüstü durumların araç yardımlarının temel dayanağını oluşturduğu savunuldu. Belediyelere, 2014 yılından itibaren 1953 iş makinesi ve araçların teslim edildiği bilgisine yer verilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Bununla birlikte araç hibe ve yardımlarında sayısal oranlar da dikkate alınmaktadır. Örneğin 2020 yılında hibe edilen araç sayısı ile CHP'li belediyelerin toplam belediye sayısına oranı dikkate alındığında, Cumhuriyet Halk Partili belediyelere 24 araç hibe edilmesi gerekirken 26 araç, 2021 yılında 37 araç teslim edilmesi gerekirken 38 araç hibe edilmiştir. Belediyeciliğin geliştirilmesi, birliğimizin ana görevleri arasındadır. Projelerimize başvuru yapan ve tarafsız jüri tarafından ödüle layık görülen tüm partilere mensup belediyelerin yanı sıra 6'sı Büyükşehir Belediyesi olmak üzere 23 CHP'li belediyeye de proje desteği sağlanmıştır."

'BİRLİĞİMİZ ŞEFFAF VE HUKUKA UYGUN OLARAK YÖNETİLMEKTEDİR'

TBB kaynaklarının parti ayrımı yapılmadan belediyelerin hizmetinde kullanıldığının iddia edildiği açıklamada, Avrupa Hareketlilik Haftası çerçevesinde projeye katılan belediyelere bisiklet hibe edildiği, Ankara'ya gelen ve transfer talebinde bulunan belediye başkanlarına transfer hizmeti sunulduğu, birlik konukevinden talepte bulunan belediye başkan ve personeline konaklama imkanı sağlandığı ifadelerine ye verildi.

TBB'nin, Sayıştay ve İçişleri Bakanlığı Mülkiye Teftiş Kurulu tarafından denetlendiği hatırlatılarak, şu açıklamalara yer verildi:

"Birliğimiz, gelir ve giderleri ile faaliyetleri Sayıştay tarafından 2018 yılında denetlenmiştir. Birliğimizin 6 Ocak 2022 tarih ve 5094 sayılı yazısıyla Sayıştay Başkanlığına birliğimizi denetlenmesi için tarafımızdan başvuru yapılmıştır. Ayrıca 4 CHP'li encümen üyemizin, 25 Ekim 2021'de savcılığa yaptığı suç duyurusu üzerine mülkiye başmüfettişleri tarafından birliğimizde denetim sürmektedir. Birliğimiz şeffaf ve hukuka uygun olarak yönetilmektedir. Birliğin tüm faaliyetlerinin yanında dağıtılan tüm araç ve ödüllere her yıl birlik faaliyet raporunda yer verilmektedir. Bugüne kadar faaliyet raporuna, Cumhuriyet Halk Parti'li meclis üyelerinin de dahil olduğu Birlik Meclisi tarafından herhangi bir itiraz olmamış, faaliyet raporları oybirliği ile kabul edilmiştir."

***

TBB HAKKINDAKİ ELEŞTİRİLER

CHP heyeti, Türkiye Belediyeler Birliği’nin, CHP’li belediyelere kaynak aktarmadığı gerekçesiyle denetlenmesi talebini dün Sayıştay Başkanı Metin Yener'e iletmişti. TBB’nin CHP’li belediyelere bütçesinden para vermediğini, yurt dışındaki belediyelere kaynak aktardığını belirten CHP’li Torun, “Belediyeler Birliği’ni Sayıştay’ın denetlemesi için TBMM İçişleri Komisyonu’nda şu anda yeterli imzayı topladık ve komisyonun toplanması için önerge verdik. Komisyonun önümüzdeki günlerde toplanmasını bekliyoruz” açıklamasını yapmıştı.

İMAMOĞLU: BİRLİK, TARİHİNİN EN UTANÇ VERİCİ DÖNEMİNİ YAŞATIYOR

Seyit Torun'un ardından konuya ilişkin bir açıklama da İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu'ndan gelmişti. İmamoğlu, “Belediyeler Birliği, tarihinin en utanç verici dönemini yaşatıyor. Yani Belediyeler Birliği İstanbul’a, Türkiye'deki tüm Cumhuriyet Halk Partili belediyelere tarihinin en utanç verici dönemini yaşatıyor. Yüzde 50 bütçesini sağlayan Cumhuriyet Halk Partili belediyelere, yüzde 3-5 oranında bile katkı sunmadan, yani başındaki belediye başkanı kendi iline sağladığı faydaların listesini çıkarsın yayınlasın. Sadece onu söyleyeyim. Utanç verici." ifadelerini kullanmıştı.

SAYIŞTAY İNCELEME YAPACAK

Dün (6 Ocak) akşam saatlerinde ise Seyit Torun başkanlığındaki heyet, Sayıştay Başkanı Metin Yener'le görüştü. Torun, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Türkiye Belediyeler Birliğin'in yaptığı harcama ve yardımların incelenmesi için talepte bulunduklarını ve söz konusu taleplerinin kabul edildiğini bildirdi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun