2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimleri 2. Tur Detaylı Sonuçları
2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimleri 2. Tur Detaylı Sonuçları

Sayıştay’ın Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bütçesindeki tespitlerine ilişkin tespitlerine yer veren CHP’li Gülizar Biçer Karaca,  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nda usulsüzce maaş alanlara ilişkin listeleri hatırlattı. Karaca, “Liste TÜGVA’dan mı geldi yoksa Saray’dan mı?” sorusu üzerine AKP’li vekillerle gerginlik yaşadı.

Abone Olgoogle-news
TBMM Komisyonu’nda gerginlik: Liste TÜGVA’dan mı geldi yoksa Saray’dan mı?

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonu’nda; Sayıştay’ın Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bütçelerindeki tespitlerini sıraladı. “Engelli olmadığı halde maaş alan liste TÜGVA’dan mı geldi yoksa Saray’dan mı?” sorusunu yönelten Karaca, sözlerini sık sık kesen AKP milletvekillerine “Bakan cevap verecek, size ne oluyor? Ben suçlamıyorum, soruyorum" tepkisini gösterdi.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın bütçesi üzerindeki görüşmeler, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda sürüyor.

CHP’li Karaca, konuşmasında; Sayıştay’ın Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na ilişkin tespitlerini sıraladı, Bakan Derya Yanık’a bu tespitler üzerinden sorular yöneltti.

Karaca, şunları söyledi:

“Sayıştay’a göre Sağlık Bakanlığı kayıtlarında engelli rapor kaydı olmayanlara, bakanlığınız; engelli aylığı ödemiş. Kim bunlar? Yoksa AK Parti kadrolarını buradan mı finanse ediyorsunuz? Engelli olmadığı halde maaş alan liste TÜGVA’dan mı geldi, yoksa saraydan mı?”

Karaca’nın sözleri AKP’li milletvekilleri tarafından sık sık kesildi. Karaca, “Ben demiyorum arkadaşlar, Sayıştay raporları diyor” yönünde yanıtlar verdi.

‘BENİM SORU SORMA HAKKIMI ELİMDEN Mİ ALIYORSUNUZ?’

Sözlerine devam etmek isteyen Karaca, konuşmasına tansiyonun yükselmesi üzerine devam edemedi.

Karaca, AKP'li vekillere, "Ben soruyorum, Bakan yanıtlayacak, siz değil. Bakan'a soruyorum, cevabı da Bakan verecek. Soru sormayı yasakladınız mı? Benim soru sorma hakkımı elimden mi alıyorsunuz? Ben Bakan’a diyorum ki… Bakana soru soruyorum. Bakan cevap verecek, size ne oluyor? Ben suçlamıyorum, soruyorum. Neden gocunuyorsunuz?” tepkisini gösterdi.

Gerginliğin sürmesi üzerine Komisyon Başkanı Cevdet Yılmaz, toplantıya ara verdi.

ANKA