birgün

2° KAPALI

Teklif kabul edildi: İstanbul’a 2 binden fazla yeni taksi geliyor

UKOME'de kabul edilen karara göre, İstanbul'da 2 bin 125 yeni taksi hizmet verecek. 1803 minibüs ve 322 dolmuş, taksiye dönüştürülecek. Karara göre taksiler 3 yıl boyunca el değiştiremeyecek. Taksicilerin haksız kazanç sağlaması veya yolcu seçmesi durumunda ise dönüşümden elde ettikleri haklar iptal edilecek. Öte yandan İstanbul'da scooter hızı da saatte 20 kilometreye düşürüldü.

GÜNCEL 30.11.2022 16:28
Teklif kabul edildi: İstanbul’a 2 binden fazla yeni taksi geliyor
Abone Ol google-news

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) kasım ayı toplantısı Yenikapı Dr. Mimar Kadir Topbaş Gösteri ve Sanat Merkezi'nde yapıldı.

Toplantıda, İstanbul'un taksi sorununun çözülmesi amacıyla İBB tarafından gündeme getirilen 1803 ve 322 dolmuşun taksiye dönüştürülmesi kararı kabul edilirken 500 engelsiz taksi teklifi ise reddedildi. İstanbul Taksiciler Odası Başkanı Eyüp Aksu, minibüslerin taksiye dönüşümü teklifine olumsuz oy kullandı.

Karara göre İstanbul'da 2 bin 125 yeni taksi hizmet verecek ve dolmuşların dönüşümü ile taksiler, 3 yıl boyunca el değiştirmeyecek. Minibüs ve dolmuştan dönüşen taksilerde güvenlik ile konfor şartları üst düzey tutulacak. Taksi sahipleri ile şoförler ise belirlenen şartlara uymaları konusunda taahhüt verecek. Hizmete girecek yeni taksiler, diğer taksilerle aynı seri plakaya sahip olacak.

"118 GÜZERGAH DÜZENLEMESİNE DEVAM EDİYORUZ"

İstanbul’da ihtiyaç fazlalığı nedeniyle raylı sistemlerle paralel hatlarda güzergah düzenlemesi yaptıklarını belirten İBB Ulaşım Daire Başkanı Utku Cihan, “İstanbul’da daha önce 1000 minibüs ve dolmuşu taksiye dönüştürmüştük. Bugünkü kararla İstanbul toplu ulaşımına 2125 taksi daha eklendi. Sistem çekiliş yapılarak 2023 yılı başında başlayacak. Lastik tekerlekli toplu ulaşım çalıştayında minibüs esnafımızdan Başkanımız Ekrem İmamoğlu’na bu talep gelmişti. Metroların devreye girmesiyle minibüsleri bu sisteme entegre halde çalışması için planlama yaptık. Birçok hatta minibüsler verimsiz, daha az ihtiyaç ortaya çıktı. 57 hattaki 118 güzergah düzenlemesine de devam ediyoruz” diye konuştu.

TAAHHÜT VE ŞARTLAR BELİRLENDİ

Yeni araç ve şoförler için İstanbulluların lehine bazı taahhüt ve şartlar getirdiklerine de dikkat çeken Cihan, taksilerde güvenlik bölmesi, bilgilendirme ekranı ile kamera ve araç takip sistemini zorunlu tutacaklarını, ayrıca İstanbul Kart Entegreli ve kredi kartı gibi farklı ödeme seçeneklerinin bulunacağını açıkladı. Cihan, taksi sahiplerinin belirlenen kurallara uymaları yönünde taahhüt imzalayacaklarını, şoförlere de eğitim, davranış giyim konularında standart getirileceğini de sözlerine ekledi.

Yeni Taksi Zorunlu Taahhüt ve Şartlar

Haksız kazanç sağlanması veya yolcu seçilmesi durumunda;

Birincide 30 gün süreyle ilgili izin belgesi askıya alınır,

İkincide 180 gün süreyle ilgili izin belgesi askıya alınır,

Üçüncüde dönüşümden elde edilen haklar iptal edilir.

Yeni Taksi Araç Taahhütleri

Güvenlik bölmeli

Bilgilendirme ekranı bulundurulması

Kamera/Araç Takip Sistemleri bulundurması

İstanbul Kart Entegreli ve farklı ödeme seçenekleri olması

Yeni Taksi Sahibi Taahhütleri

Sahibi olduğum minibüs plakasının UKOME kararı gereği yapılacak çekilişte taksi plakasına dönüşmesi durumunda; İBB tarafından tarafıma iletilen şartları kabul ettiğimi ve işbu taahhütname ekinde yer alan şartlara uymamam durumunda minibüs plakamdan dönüşen taksi plakasının iptal edilmesini onayladığımı beyan ve taahhüt ederim

Yeni Taksi Şoför Taahhütleri

Yolcu/güzergah seçme, kaba davranış, fazla ücret alma konularında cezası olmayan şoförleri çalıştırmak

İBB tarafından belirlenecek kılık/kıyafeti standardına uymak

Ulaşım Akademisi eğitimlerinde başarılı olmak

Ulaşım Akademisi 15 Günlük Zorunlu Eğitim İçeriği

Ulaşım Mevzuatı, İstanbul Şehir Bilgisi, İletişim Eğitimi, Kişisel Gelişim, Yabancı Dil, Harita-Navigasyon Okuma, İSG Eğitimi

500 ENGELSİZ TAKSİ REDDEDİLDİ

UKOME toplantısında, yine İBB’nin teklifi olan 500 Engelsiz Taksi Teklifinin gündemde kalarak yeniden alt komisyonda görüşülmesi ise, mevzuata uygun olmadığı gerekçesiyle oy çokluğuyla reddedildi.

Engelsiz taksinin mevzuata uygun olmadığına dair iddialara İBB Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Buğra Gökçe, "80’li yılların başında çıkartılmış olan 10553 sayılı Bakanlar Kurulu kararı, kanun değil. Bu karar bir esnaf işletmeciliği olarak taksi işlerinin yapılabilmesini hüküm altına alıyor. O yıllar itibariyle çıktığında hakikaten küçük esnaf işi olan taksi örgütlenmesi var. 2022 yılı İstanbul'unda başka bir noktaya gelmiş vaziyette ve sorunları hepimiz yaşıyoruz. Bu konuyla ilgili de eğer mevzuat yoksa minibüslerin taksiye dönüşümüne ilişkin de bir mevzuat yok. Ama bugün ve daha önce UKOME minibüslerin taksiye dönüşümüne ilişkin bir karar almış vaziyette. Ve bu yargı denetiminden de geçti. Sadece, yargı denetiminden geçmeden önce UKOME'miz bir inisiyatif aldı" ifadeleriyle tepki gösterdi.

Toplantıda, Paylaşımlı E-Skuter Hız Sınırının Düşürülmesi Teklifi de değerlendirildi. Bu kapsamda, İstanbul’da 25 km olan hız sınırının dünyadaki örnekleri doğrultusunda 20 km’ye düşürülmesi teklifi, oy birliğiyle onaylandı.

BAKANLIK BÖLGE MÜDÜRÜ YÜCEL, 'ŞARTLI' ONAY VERECEKLERİNİ SÖYLEMİŞTİ

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı 1. Bölge Müdürü ve İBB UKOME Üyesi Serdar Yücel, İstanbul genelinde çalışan 2 bin 125 ihtiyaç fazlası minibüs ve taksi dolmuşun, taksiye dönüştürülmesi teklifine 'şartlı' şekilde onay vereceklerini söylemişti. Yücel, "Bizim şartlarımız arasında, bu araçlarda çalışacak şoförlere, iletişim, kişisel gelişim, harita okuma ve yabancı dil gibi derslerin olduğu bir eğitimin verilmesi, aynı zamanda bu araçların geniş taksi denilen aile taksileri olması, dijitalleşmesini tamamlamış taksiler olması ve engelli erişimine uygun olması gibi bir takım maddelerimiz var" diye konuşmuştu.

İSTANBULLULAR TAKSİ BULAMIYORDU

Nüfusun 20 milyona yaklaştığı İstanbul'da halihazırda bulunan 17 bin 395 taksi yetersiz kalıyor, yurttaşlar taksi bulmakta zorlanıyordu. Taksiciler ise türlü sebeplerle yolcuları almayı reddediyordu.

Öte yandan İBB tarafından UKOME’ye sunulan 5 bin yeni taksi teklifi mayıs ayında da 14’üncü kez oy çokluğuyla reddedilmişti.

UKOME’de Temmuz 2021’de yine İBB’nin teklifiyle alınan kararla, ihtiyaç fazlası 750 minibüs ile 250 dolmuş taksiye dönüştürülmüştü.


Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol