birgün

12° KISA SÜRELİ HAFİF YOĞUNLUKLU YAĞMUR

Tokatköy'e yıkım için yüzlerce polisle gece operasyonu: Mahalle ablukada, 10 gözaltı

Beykoz Tokatköy gece 03.00 sularında kentsel dönüşüm adı altında evlerin yıkımı için yüzlerce polisle kuşatıldı, sokaklara barikatlar kuruldu. Belediye ekipleri polis eşliğinde evleri zorla tahliye ediyor. Polis olaylarda en az 10 kişiyi gözaltına alırken, Tokatköylülerin avukatı Nimet Çelen de darp edildi. Çelen, gözaltına alındıktan sonra polis aracında fenalaşan müvekkilleri ile görüşmesine engel olunduğunu söyledi. Müdahalenin giderek sertleştiği Tokatköy'de halk çatılara çıktı, polis biber gazı kullanıyor. AKP'li Beykoz Belediyesi tarafından yapılan açıklamada ise, mahalleye avukatlar ve gazeteciler de dahil kimsenin sokulmamasına rağmen “Mahalleye giriş çıkışların da serbest olduğu” öne sürüldü.

GÜNCEL 01.09.2022 06:33
Tokatköy'e yıkım için yüzlerce polisle gece operasyonu: Mahalle ablukada, 10 gözaltı Fotoğraf: BirGün
Abone Ol google-news

İsmail ARI

İstanbul'da Beykoz ilçesinin Tokatköy Mahallesi gece 03.00 sularında yine yüzlerce polisle ablukaya alındı. AKP'li Beykoz Belediyesi, yüzlerce polisle girdiği Tokatköy'de kentsel dönüşüm adı altında yurttaşların evlerini zorla yıkmak istiyor.

Mahalleli, Kentsel dönüşüm projesine karşı başlatılan hukuki süreçlerin devam etmesine ve mahkemelerin yürütmeyi durdurma kararlarına rağmen belediyenin evleri zorla tahliye ederek yıkmak istediğini ifade ediyor.

GİRİŞ-ÇIKIŞLARA KAPATILDI

Gece saatlerinde yüzlerce çevik kuvvet polisi ile çok sayıda TOMA ve zırlı aracın geldiği mahallede neredeyse her sokağa polis barikatı kuruldu. Mahalle giriş-çıkışlara kapatıldı.

Gazeteciler ve avukatlar mahalleye 'güvenli bölge oluşturulduğu' gerekçesiyle alınmazken, bazı evlerin kapıları ise polisler tarafından kırıldı.

Belediye ekipleri polis eşliğinde evleri zorla tahliye etti.

YIKIM BAŞLADI!

AKP'li Beykoz Belediyesi, yüzlerce polisle girdiği Tokatköy'de hukuksuz bir şekilde yurttaşların evini yıkmaya başladı.

KAPISI KIRILAN YURTTAŞ TERS KELEPÇE İLE GÖZALTINA ALINDI

Zorla ve hukuksuz şekilde yapılan tahliyeler sırasında kapısı polis tarafından zorla kırılan Burçin Tuncer isimli yurttaş, ters kelepçe yapılarak gözaltına alındı. Polis olaylar sırasında Tuncer dahil en az 10 kişiyi gözaltına aldı.

Tokatköylülerin avukatı Nimet Çelen, kendisinin de darp edildiğini belirterek, gözaltına alındıktan sonra polis aracında fenalaşan müvekkilleri ile görüşmesine engel olunduğunu söyledi.

HALK ÇATILARA ÇIKTI

Evlerinin elinden alınmasına direnen yurttaşlar çatılara çıktı. Polis, mahalleliye karşı biber gazı kullandı.

Yurttaşlar daha sonra, polis tarafından ikna edilerek çatıdan indirildi.

‘MÜVEKKİLLERİMİN YANINA GİTMEM ENGELLENDİ’

Polisin mahalleye girmesine izin vermediği Tokatköylülerin avukatı Nimet Çelen, BirGün’e yaptığı açıklamada, en az 10 kişinin gözaltına alındığını açıkladı. Çelen, “Bir basın mensubu ile ben de darbedildim. Müvekkillerimin yanına gitmem engellendi. Halk tahliyenin dışında zorbalıkla ve darpla karşılaştı. Ben de darbedildiğim için suç duyurusunda bulundum. Görevimi yapmam engellendi ve hürriyetten mahrum bırakıldım. Beni gözetim altına aldılar. Yarın da bu yüzden İstanbul Barosu suç duyurusunda bulunacak” diye konuştu.

DİSK BASIN-İŞ'TEN AÇIKLAMA

DİSK'e bağlı Basın-İş Sendikası sosyal paylaşım sitesi Twitter'dan gazetecilerin engellenmesine ilişki yaptığı açıklamada, "Kolluğun güvenli bölge dediği şey halkın haber alma hakkına müdahaledir. Gazetecilerin bu hukuksuz gerekçelerle işini yapmasını engellemek artık kabul edilemez bir hal almıştır. Emniyet bu durumu sürdürdüğü her dakika suç işlemeye devam etmektedir" ifadelerini kullandı.

İYİ PARTİ HEYETİNDEN MAHALLELİYE DESTEK

İYİ Parti heyeti Tokatköy'e giderek mahalleliyle bir araya geldi. Parti tarafından yapılan açıklamada, İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu'nun gün içinde gelişmeleri olay yerinden takip edeceği bilgisi verildi.

Kavuncu, sosyal medya hesabından ise, "Beykoz Tokatköy'deyiz. Kentsel dönüşüm bu değil. İnsanlar zorla yerlerinden ediliyor. Mart 2019 - Haziran 2019 döneminde, Kiptaş'taki bu projeyi TOKİ'ye geçirme sebepleri de böylece anlaşıldı. İnsanlara bu kadar zulüm yapılmaz!" tepkisini gösterdi.

TMMOB: TOKATKÖY HALKININ YANINDAYIZ

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) İstanbul İl Koordinasyon Kurulu’ndan yapılan açıklamada ise “Beykoz Tokatköy’de evlerini savunmak isteyen yurttaşların kapıları kırıldı, kelepçeyle gözaltına alındılar. Bu zulme artık son verin. İstanbul’u rant alanına çevirmeye çalışanların karşısında, yaşam ve barınma hakları için mücadele eden Tokatköy halkının yanındayız” denildi.

BELEDİYEDEN AÇIKLAMA

AKP’li Beykoz Belediyesi de Tokatköy’de yaşananlara ilişkin bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada, bazı medya kuruluşlarının proje alanından gerçek dışı bilgilerle yayın yaptığı iddia edildi. Ayrıca açıklamada, mahalleye avukatlar ve gazeteciler de dahil kimsenin sokulmamasına rağmen “Mahalleye giriş çıkışların da serbest olduğu” öne sürüldü. Açıklamada, yurttaşların kapıları kırılarak zorla evlerinden çıkarılmasına ve gözaltına alınmasına ise değinilmedi.

Tokayköy’e gün boyu giriş-çıkışlara izin verilmemesine rağmen “Sadece kentsel dönüşüm alanında güvenlik amacıyla önlem alındı. Tokatköy Mahallesi’ne giriş-çıkışlar tamamen serbest” denilen açıklamada şu ifadeler de yer aldı:

“Kentsel dönüşüm yapılacak arazi belediyeye ait. Proje sonunda hem evler yenilenecek hem de hak sahipleri tapularına kavuşacak. Proje maliyetinin yaklaşık yüzde 80’i devlet tarafından karşılanacak. Belediye kendine ait olan arazideki hakkından vazgeçerek milyarlarca TL’lik bir gelirden de vazgeçmiş olacak.

Hak sahipleriyle defalarca toplantılar yapıldı. Tüm süreç ortak akılla yürütüldü. Tokatköy’de bu projeye özel bir ofis açıldı. Proje alanındaki hak sahiplerinin büyük çoğunluğu muvafakat verdi. Muvafakat veren hak sahipleri aylar önce evlerini boşalttı ve projenin başlamasını bekliyor.”

Fotoğraf: BirGünFotoğraf: BirGün

***

NE YAPILMAK İSTENİYOR?

Beykoz iskelesine iki kilometre mesafede bulunan ve yaklaşık 15 bin 367 kişinin yaşadığı Tokatköy Mahallesi’nde bir ‘dönüşüm’ projesi uygulanmak isteniyor.

Boğaz'a nazır mahallede bir süre önce AKP’li Beykoz Belediyesi, Emlak Konut ortaklığıyla ‘dönüşüm projesi’ gerçekleştirileceğini duyurdu. Tanıtım dosyasına göre proje 9,1 hektarlık alanda gerçekleşecek.

Bölgede 238 yapı yıkılıp, yerine 776 konut ile 47 işyeri inşa edilecek. Bu sayı bile planın olası hedefini açıklamaya yetiyor. Belediye, 238 yapının tamamının ruhsatsız ve imar durumuna aykırı olduğunu ileri sürüyor.

Tahliye için mahalleye kamyonların geldiği görüldü.Tahliye için mahalleye kamyonların geldiği görüldü.

TOKATKÖYLÜ NEYE KARŞI?

Yurttaşlar��n 40-45 yıldır yaşadığı konutların çoğu tapu tahsis belgeli. Bölge halkı her seçim döneminde tapu vaat edildiğini ancak bunun gerçekleşmediğini söylüyor. Bir bölümü dönüşüm sürecinde kendilerine yetersiz kira yardımı yapıldığını ve yeni konutlar için para istendiğini söylüyor. Bir bölümü ise kendilerine ait konutlardan rant elde edilmeye çalışıldığını aktarıyor.

BUGÜNE KADAR NE OLDU?

Anlaşmayı kabul etmeyen yurttaşların su, elektrik ve doğalgaz bağlantıları 22 Haziran’da kesildi. İstanbul 13. İdare Mahkemesi, imar planının parsel bazında yürütmesini durdurdu.

Mahkeme, söz konusu planın şehircilik ilkelerine aykırı olduğuna vurgu yaparak ‘telafisi güç zararlar doğabileceğine’ dikkat çekti. Ne var ki belediye bu karara uymadı.

tokatkoy-e-yikim-icin-yuzlerce-polisle-gece-operasyonu-mahalle-ablukaya-alindi-1058703-1.

SAYILARLA TOKATKÖY

• Yıkılacak toplam konut sayısı: 238

• Yapılacak konut sayısı: 776

• Yapılacak işyeri sayısı: 47

• Proje maliyeti: 376 milyon 429 bin 500 TL

• Projeden etkilenecek nüfus: Bin 715

• Dönüşüm sonrası olası nüfus: 2 bin 950

tokatkoy-e-yikim-icin-yuzlerce-polisle-gece-operasyonu-mahalle-ablukaya-alindi-1058704-1.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol