birgün

22° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 24.06.2021 23:13

Tozkoparan’da sokaklar yine karanlığa boğuldu: Halk aç, uykusuz nöbette

Tozkoparan’da sokaklar yine karanlığa boğuldu. Elektrik ve suları kesilen yurttaşlar Barış Parkı’nda nöbet tutarken, kendi aralarında gıda dayanışmasında bulundu. İBB, alana çadır gönderdi.

Tozkoparan’da sokaklar yine karanlığa boğuldu: Halk aç, uykusuz nöbette

Haber Merkezi

İstanbul’un Güngören ilçesinde bulunan Tozkoparan ve Küba mahallerindeki hukuksuz ‘kentsel dönüşüm’ uygulamalarına karşı elektrik, su abonelikleri ve doğalgazları kesilen yurttaşlar bu geceyi de uykusuz geçiriyor.

Elektrikleri olmayan Tozkoparan sakinleri mahallede bulunan Barış Parkı’na akın etti. Mahalleli, gıda dayanışmasında bulundu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) de alana çadır gönderdi. Geceyi nöbet tutarak geçiren yurttaşlar, mum yakarak nöbetini sürdürüyor.

EN TEMEL İHTİYAÇLARI KARŞILANMIYOR

Elektrik, su ve doğalgazları kesilen yurttaşlar en temel gereksinimlerini dahi karşılayamadıklarını söylüyor.

NE OLMUŞTU?

Güngören Belediyesi tarafından ‘kentsel dönüşüm’ adı altında evlerinden çıkarılmak istenen yurttaşlar konuyu yargıya taşımıştı. Ardından elektrik, su abonelikleri ve doğalgazları kesilmek istenmişti. Duruma tepki gösteren yurttaşlar ise polisin gazlı müdahalesiyle karşılaşmıştı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol