birgün

19° PARÇALI BULUTLU

Trump, George Floyd protestolarında sığınakta saklanmış

ABD'de polis tarafından öldürülen George Floyd için düzenlenen protestoların şiddetlenmesi sonucu ABD Başkanı Donald Trump'ın sığınağa indirildiği ifade edildi. CNN'e konuşan bir yetkiliye göre, Trump'ın sığınakta kaldığı süre 30 dakika

DÜNYA 01.06.2020 10:31
Trump, George Floyd protestolarında sığınakta saklanmış
Abone Ol google-news

ABD Başkanı Donald Trump’ın, cuma günü Beyaz Saray’ın önündeki George Floyd protestolarının şiddetlendiği sırada sığınağa indirildiği ortaya çıktı. Amerikan basını, Trump, eşi Melania Trump ve oğulları Baron’un kısa süreliğine sığınağa götürüldüğünü yazdı.

CNN’e konuşan bir yetkili, başkan ve ailesinin 30 dakikadan kısa süre boyunca sığınakta kaldığını söyledi. New York Times gazetesi ise Trump’ın danışmanlarına dayandırdığı haberinde, “Gizli Servis ajanları başkanı aniden, geçmişte terör saldırılarına karşı kullanılan yeraltı sığınağına götürdü” ifadelerini kullandı.

Gazete Duvar'ın aktardığı habere göre söz konusu sığınağın, Beyaz Saray’a bir yolcu uçağının çarpması halinde bile ayakta kalabilecek bir güçte inşa edildiği biliniyor. Eski başkan yardımcılarından Dick Cheney, 11 Eylül saldırıları sırasında bu sığınağa indirilmişti.

trump-george-floyd-protestolarinda-siginakta-saklanmis-738351-1.

NE OLMUŞTU?

46 yaşındaki George Floyd, pazartesi günü dolandırıcılık şüphesiyle Minneapolis’te polisler tarafından gözaltına alınırken, ırkçı polis Derek Chauvin'in uzun süre ensesine diziyle basması nedeniyle dakikalarca "Nefes alamıyorum" diye yalvarmıştı.

Floyd'un, olay yerine gelen acil sağlık ekipleri tarafından kaldırıldığı hastanede hayatını kaybettiği belirtilirken, yoldan geçen yurttaşların cep telefonlarıyla kaydettiği görüntüler sosyal medyada büyük tepki toplamıştı.

Görüntüler, ülkede siyahlara yönelik polis şiddeti tartışmalarını tekrar alevlendirmiş ve Minneapolis başta olmak üzere birçok şehirde protestolara yol açmıştı.

Eyalette acil durum ilan edilirken, durumu kontrol altına almaları için Ulusal Muhafızlar da görevlendirilmişti.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol