birgün

11° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 08.05.2020 15:42

TÜDEF: "Maskeler 5 misli fiyatına satılacak"

Yılan hikayesine dönüşen maske konusuna dair açıklama yapan Tüketici Dernekleri Federasyonu Başkan Vekili, maliyeti 20 Kuruş olan bir maskenin 5 misli fiyatına satılacağını söyledi ve “Geçim sıkıntısına bir de maske yükü eklendi” ifadelerini kullandı

TÜDEF: "Maskeler 5 misli fiyatına satılacak"

İlk olarak 5 Nisan tarihinde satışı yasaklanan ve devlet tarafından PTT üzerinden yapılacak başvuruyla dağıtılacağı ifade edilen ve geçen bir aylık süreçte tam bir yılan hikayesine dönüşen cerrahi maskelerin dağıtımı konusu, en son ‘tanesi 1 liradan satılacak’ kararıyla sonuca bağlanmıştı.

Maskelerin satışı konusunda açıklama yapan Tüketici Dernekleri Federasyonu Başkan Vekili Sinan Vargı, tavan fiyatı 1 lira olarak belirlenen maskelerin 50 kuruşa satılması gerektiğini söyledi.

“4 KİŞİLİK BİR AİLENİN MASKE GİDERİ AYLIK 300 LİRAYI BULUYOR"

Maskenin maliyetinin 20 kuruş olduğunu ifade eden Vargı, “Geçim sıkıntısına bir de maske yükü eklendi, 20 kuruşa mal edilen maske her yerde üst sınırdan beş misli fiyata yani liraya satılacak. 4 kişilik bir ailenin maske gideri 300 lirayı buluyor” dedi.

Vargı, okullar açıldığında 4 kişilik ailenin günlük maske ihtiyacının 10’a kadar çıkacağının altını çizerek, “Mayıs ayı başında Açlık sınırı olarak tabir edilen dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı 2 bin 374 liraydı şimdi buna 300 lira maske parasının da eklenmesi gerekecek. Açlık ve yoksulluk sınırı hesaplamalarına korona maskesi de dahil edilsin” ifadelerini kullandı.

"TEK KULLANIMLIK MASKEYİ YIKAYIP YENİDEN KULLANANLAR VAR"

Maskelerin ücretsiz dağıtılmasını bu yapılamıyorsa 50 kuruştan satılmasını isteyen Vargı, Tek kullanımlık maskeyi eve gelince yıkayıp yeniden kullanan ailelerin olduğunu belirterek, 1 liralık fiyatlandırmanın korona virüsü yayacağını söyledi.

“MASKELER 2 SAATTEN FAZLA KULLANILMAMALI”

Gazi Üniversitesi (GÜ) Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Esin Şenol, Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada normal maskelerin en fazla 2 saat süreyle takılması gerektiğini ifade etmişti.

Esin konuyla ilgili, "Normal maske, partikül süzme kapasitesi sınırlı olan bir maskedir. Hasta ile 1 metreden yakın olmadığınızda hiç işinize yaramaz. En fazla 2 saat süre ile takılmalıdır. Normal maskeyi takarken ve atarken çok dikkatli olunmalı ve eller ile maskenin dış yüzeyini ellememeli” ifadelerini kullandı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız