Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü hakkında değerlendirmede bulunan Türk-İş Başkanı Ergun Atalay, 700 bin kamu işçisini ilgilendiren toplu sözleşmeyi seçimden önce imzalamak istediklerini söyledi. Masada iki rakam bulunduğunu anımsatan Atalay, "Arzu etmediğimiz bir rakam olursa biz bu işin içinde olamayız" dedi.

Türk-İş Başkanı Atalay'dan toplu sözleşme açıklaması: Masada iki rakam var
Fotoğraf: AA

Kara yolları, demir yolları, il özel idareleri, şeker fabrikaları, elektrik üretim santralleri, Milli Eğitim ve Milli Savunma bakanlıkları, hastaneler ve üniversitelerin de aralarında olduğu kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan 700 binden fazla işçiyi ilgilendiren 2023 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü görüşmelerinde süreç devam ediyor.

Türk-İş Genel Başkanı Ergun Atalay görüşmelere ilişkin açıklamada bulundu.

Sendikanın 15 bin liralık teklifine karşı kükümetin 12 bin tl teklif ettiğini anımsatan Atalay, sözleşmenin seçimden önce imzalanmasını istediklerini aktardı. Atalay, "Arzu etmediğimiz bir rakam olursa biz bu işin içinde olamayız" dedi.

DİĞER SÖZLEŞMELERİ DE YAKINDAN İLGİLENDİRİYOR

Öte yandan, yaklaşık 3,5 milyon memur ile 2,5 milyon memur emeklisinin maaşlarına yapılacak zam oranının belirleneceği 2024-2025 yıllarını kapsayan 7. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri, 1 Ağustos itibarıyla başlayacak.

Bu doğrultuda, kamu işçilerini ilgilendiren 2023 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü, memurların toplu sözleşmesi başta olmak üzere, özel sektörde imzalanacak toplu iş sözleşmelerinin çerçevelerini belirlemesi açısından da önem taşıyor.