birgün

15° AÇIK

GÜNCEL 25.09.2020 12:03

Türkiye'de bulunamayan Covid-19 ilacı Özbekistan’a hibe edilecek

İktidar, Özbekistan’a Covid-19 tedavisinde kullanılan ve aylardır Türkiye'de bulunamayan bin kutu ilacı "İyi niyet jesti olarak" hibe edecek. Sağlıkçıların aylardır ulaşamadığı 20 bin adet N95 maske, 50 bin tulum ile 100 bin tıbbi maskenin de Pakistan’a, yoğun bakım servislerinde kullanılan iki adet ventilatör cihazının da Ekvator Ginesi’ne hibe edileceği belirtildi.

Türkiye'de bulunamayan Covid-19 ilacı Özbekistan’a hibe edilecek

İSMAİL ARI

Türkiye'nin Pakistan, Özbekistan ve Ekvator Ginesi ile sağlık alanında yaptığı hibe anlaşmaları AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Anlaşmalara göre Pakistan’a binlerce kişisel koruyucu ekipman, Özbekistan’a Covid-19 tedavisinde kullanılması gereken ancak Türkiye'de bulunmayan ilaçlar ve Ekvator Ginesi’ne de yoğun bakım servislerinde kullanılan ventilatör cihazları "İyi niyet jesti olarak" hibe edilecek.

Resmi Gazete'de yayımlanan “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Pakistan İslam Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Sağlık Alanında Hibe Yapılmasına Dair Anlaşmanın Yürürlüğe Girmesi Hakkında Karar’a” göre, Türkiye’deki sağlıkçıların aylardır ulaşmakta güçlük çektiği 20 bin N95 maske, 50 bin tulum ve 100 bin tıbbi maske Pakistan'a hibe edilecek.

11 BİN KUTU COVİD-19 İLACI

Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Özbekistan Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Sağlık Alanında Hibe Yapılmasına Dair Anlaşmanın Yürürlüğe Girmesi Hakkında Karar’a göre de Özbekistan’a Covid-19 tedavisinde kullanılan 11 bin kutu ilaç hibe edilecek. Hibe edilecek ilaçların 10 bin kutusunun Hidroksiklorokin ve bin kutusunun da Favipiravir olduğunu belirtildi.

Ayrıca, Covid-19 tedavisinde etkili olduğu bilinen ve Özbekistan’a hibe edilen Favipiravir isimli ilaç aylardır temin edilemediği için Covid-19 hastalarının tedavisinde kullanılamıyor.

VENTİLATÖR CİHAZI DA HİBE EDİLECEK

Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Ekvator Ginesi Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Sağlık Alanında Hibe Yapılmasına Dair Anlaşmanın Yürürlüğe Girmesi Hakkında Karar’da ise Ekvator Ginesi’ne, yoğun bakım servislerinde kullanılan iki adet ventilatör cihazının hibe edileceği bildirildi.

MASKEYE ÜCRETSİZ ULAŞILABİLDİĞİNDE HİBEYE HAYIR DEMEYİZ

Hibe anlaşmalarını BirGün’e değerlendiren Türk Tabipleri Birliği (TTB) Genel Sekreteri Bülent Nazım Yılmaz, “Türkiye’nin Covid-19 ilaçları ile kişisel koruyucu ekipmanlara ne kadar ihtiyacı olduğunu ve hastanelerin depolarındaki stokların da açıklanması gerektiğini” belirterek şunları söyledi:

“Öncelikle bizim sağlık kuruluşlarımızın ihtiyaç planlaması yapılmalı, salgını biz kontrol altına alamazsak zaten bizden diğer ülkelere de sıçrayabilir. Kendi ülkemizdeki insanların sıradan cerrahi bir maskeye ücret ödeyerek ulaştığı bir ortamda bu hibeleri vatandaşlar da sorgular biz de sorgularız. Maskeye ücretsiz ulaşılabildiği bir ortamda da biz buna asla hayır diyemeyiz. Salgın bütün dünyayı etkileyen bir şey ve bu nedenle dayanışmada bulunmak çok güzel bir şey ama burada evrensel bir dayanışmaya ihtiyaç var. Bütün ülkeler ekipman ve ilaç stoklarını açıklamalı. Bu konuda bütün ülkelerin açıklığına ihtiyaç var.”

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız