Türkiye tarihinin en kirli seçim sürecinde Cumhurbaşkanı Seçimi’nin ikinci turu yüzde 85'lik katılım oranıyla sonuçlandı. Resmi olmayan verilere göre, Recep Tayyip Erdoğan yüzde 52 oy oranı ile yeniden cumhurbaşkanı seçildi. Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu ise oylarını ilk tura göre artırarak yüzde 48'e yükseltti. Sonuçlar halkın yarısının tek adam rejimine karşı çıktığını bir kez daha ortaya koydu.

Türkiye’nin tarihi seçimi | Ülkenin yarısı yalana ve nefrete boyun eğmedi!
Fotoğraf: AA

HABER MERKEZİ

İktidarın kamu kaynaklarını sömürerek tarihin en kirli seçim süreçlerinden birini yaşattığı seçim sürecinde resmi olmayan verilere göre Recep Tayyip Erdoğan yüzde 52 oy oranı ile yeniden cumhurbaşkanı seçildi. Öte yandan sonuçlar, halkın yarısının tek adam rejimine karşı çıktığını ortaya koydu.

İkinci başkanlık referandumu havasında geçen Cumhurbaşkanı Seçimi'nin ikinci turu için oy verme işlemi, Türkiye genelinde saat 17.00 itibarıyla tamamlandı. 14 Mayıs'ta yapılan Cumhurbaşkanı Seçimi'nde adayların salt çoğunluğu alamaması nedeniyle Türkiye, yeni cumhurbaşkanını belirlemek için tekrar sandık başına gitti.

Türk siyasi tarihinde ilk kez yaşanan Cumhurbaşkanı Seçimi ikinci turunda oy verme işlemi 17.00'de sona erdi. 

Seçim için ülke genelinde 973 ilçe, 1094 ilçe seçim kurulunda 191 binden fazla sandık kuruldu.

Seçimde, Cumhur İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan ile Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu yarıştı.

Türkiye genelinde saat 08.00'de başlayan oy verme işlemi, saat 17.00'de sona erdi. Bu saatten sonra gelen seçmen oyunu kullanamayacak, ancak saat 17.00'de sandık başında bekleyen seçmenler, başkan tarafından sayıldıktan sonra sırayla oyunu verebilecek.

GÜMRÜKLERDE DE OY KULLANMA İŞLEMLERİ SONA ERDİ

Yurtdışı seçmen kütüğüne kayıtlı yaklaşık 3,5 milyon seçmen için, 73 ülkedeki 151 temsilcilikte 167 noktada sandık kurulları oluşturuldu.

Yurt dışı temsilciliklerindeki oy verme işlemi 24 Mayıs'ta sona erdi. Bulunduğu ülkede belirlenen sürede oy kullanamayanların gümrük kapılarında oy verme işlemleri de saat 17.00 itibarıyla tamamlandı.

Türkiye'ye getirilen ve Ankara ATO Congresium'daki Yurt Dışı İlçe Seçim Kurulu'nda saklanan yurt dışı oyları da tüm yurtta oy verme işleminin tamamlanmasının ardından diğer oylarla eş zamanlı açılarak sayılmaya başlanacak.

OYLAR HANGİ HALLERDE GEÇERSİZ SAYILACAK?

"Evet" ya da "Tercih" mührü basılmayan, birden fazla adaya mühür basılan oylar geçersiz olacak.

Oy pusulasının bütünlüğünün bozulacak şekilde yırtılması veya koparılması, pusula üzerine mühür dışında veya mühür yerine herhangi bir özel işaretin, isim, imza kaşesi veya parmak izinin basılması da kullanılan oyu geçersiz kılacak.

Ayrıca, oy pusulasının belirgin bir şekilde karalanması, çizilmesi veya işaretlenmesi, zarftan işaret amacı taşıyan herhangi bir madde çıkması hallerinde de oylar geçersiz sayılacak.

CANLI

20.16 | AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ilk sonuçların ardından İstanbul'da yaptığı açıklamada, Kemal Kılıçdaroğlu'nu hedef alarak, "2018'de CHP'nin vekil sayısı 146'ydı. 2023'te CHP'nin vekil sayısı 169 çıkardı. Toplamda yüzde 1 bile oya sahip olmayan malum partilere kiralık vekil verdi, ne kadar? 40 tane. Peki ne oldu? 129'a düştü CHP... Herhalde CHP bunun bay bay bay Kemal'e hesabını soracaktır" ifadelerini kullandı.

20.10 | AA VE ANKA VERİLERİNDE ERDOĞAN ÖNDE

Seçim sonuçlarını yayınlayan iki ajansa göre AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sandıktaki yarışı önde götürüyor.

Anadolu Ajansı verilerine göre sandıkların %98.33’ü açıldı. Oy durumu şöyle:

• Recep Tayyip Erdoğan: %52.10 (26.915.947 oy)
• Kemal Kılıçdaroğlu: %47.90 (24.741.872 oy)

ANKA Haber Ajansı verilerine göre ise sandıkların %98.45’i açıldı. Oy durumu şöyle:

• Recep Tayyip Erdoğan: % 51.99 (27.104.961 oy)
• Kemal Kılıçdaroğlu: % 48.01 (25.030.278 oy)

19.25 | YSK: OYLARIN YÜZDE 54.60'I SAYILDI

YSK Başkanı Ahmet Yener, 19.25 itibarıyla oyların yüzde 54.60'ın sayıldığını bildirdi.

Yener, adayların oy oranlarını şöyle açıkladı: 

Erdoğan: %54.47

Kılıçdaroğlu: %45.53

19.10 | ANKA verilerine göre saat 19.10 itibarıyla sandıkların yüzde 88,79'u açıldı. AA verilerine göre ise açılan sandık oranı aynı dakikalarda yüzde 87,55. 

19.05 | AA verilerine göre Ankara'da Kemal Kılıçdaroğlu, Erdoğan'ın önüne geçti.

18.46 | YSK: YÜZDE 25 VERİ AKIŞI OLDU

YSK Başkanı Ahmet Yener, ikinci tur seçimine ilişkin açıklama yaptı.

Yener, şunları söyledi: "Yüksek Seçim Kurulu üyelerine, ilçe ve il seçim kurullarımızda şu ana kadar yüzde 25 oranında veri akışı olmuştur. YSK geçici sonuçları açıklayana kadar kamuoyu ve vatandaşlarımızın sonuçları beklemesini rica ederiz. Veri akışında şu an herhangi bir problem yoktur."

18.42 | ERDOĞAN 10 PUAN DÜŞTÜ

AA'nın saat 18.42 itibarıyla yayımladığı verilere göre, Erdoğan'ın oyu yüzde 54.3 oldu. AA, Erdoğan'ı yüzde 64'le başlatmıştı.

18.20 | AA YİNE ŞAŞIRTMADI

Yayın yasağı sona ermesi ile birlikte ilk sonuçlar gelmeye başladı.

Kamu yayıncısı AA, AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı yüzde 64'le başlattı. Kısa sürede yüzde 56'ya kadar düşürdü.

18.16 | ANKA Haber Ajansı verilerine göre, sandıkların yüzde 41,02'si açıldı. İlk sonuçlara göre Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu yüzde 50,86 oy oranı ile yüzde 49,14 oy oranında bulunan AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın önünde yer alıyor. 

18.15 | Yayın yasağı sona erdi. 

18.12 | YSK Başkanı Yener, saat 18.15 itibarıyla yayın ve veri akışına izin verileceğini bildirdi. 

17.13 | Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ahmet Yener, sandıkların kapanmasının ardından kameralar karşısına geçerek açıklamalarda bulundu.

Ülkenin pek çok bölgesinden gelen usulsüzlük ve darp haberlerine rağmen oy kullanma işlemi sırasında herhangi bir sorun yaşanmadığını söyleyen Yener, görevlilere teşekkür etti, sonuçların millet ve demokrasi hayırlı olmasını diledi. 

Yener, seçim yasaklarının ne zaman kaldırılacağına yönelik soru üzerine kurulda değerlendirileceğini bildirdi. 

17.01 | Oy kullanma işleminin sona ermesinin ardından sosyal medya hesabından bir paylaşımda bulunan AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Sonuçlar kesinleşinceye kadar tüm kardeşlerimi sandıklara sahip çıkmaya davet ediyorum" ifadesini kullandı. 

Erdoğan, paylaşımında şu ifadelere yer verdi: "Sabahın erken saatlerinden beri sandıklarda fedakârca görev yapan her bir dava arkadaşıma teşekkür ediyorum. Sonuçlar kesinleşinceye kadar tüm kardeşlerimi sandıklara sahip çıkmaya davet ediyorum. Şimdi, milletimizin başımız üzerine olan iradesini son ana kadar koruma vakti!"

17.00 | Cumhurbaşkanı Seçimi için sabah saat 08.00’de başlayan oy verme işlemi saat 17.00 itibarıyla sona erdi. Sandık başında bekleyen seçmenlerin de oylarını kullanmasının ardından sandıkların tamamı kapanacak.