birgün

13° PARÇALI BULUTLU

DÜNYA 23.07.2020 16:53

Twitter'da komplo teorisi yayan gruba operasyon

ABD’de sosyal medya şirketleri, “derin devletin Başkan Donald Trump’la gizli bir savaş içinde olduğu’’ yönündeki komplo teorisini yayan QAnon grubuna karşı harekete geçti. Twitter, grupla bağlantılı çok sayıda hesabı askıya aldı.

Twitter'da komplo teorisi yayan gruba operasyon

ABD’de Kasım ayında yapılacak başkanlık seçimlerine dört aydan daha az zaman kala, sosyal medya şirketleri QAnon grubuna karşı önlem almaya başladı.

Güvenlik politikalarına ilişkin bilgi ve yeni uygulamaları paylaştığı sayfasından açıklama yapan Twitter, “Online ortam dışında da zarar verme olasılığı bulunan davranışlara karşı uygulamaya dönük güçlü adım atacağımızı net bir şekilde belirtmiştik. Bu yaklaşım doğrultusunda, QAnon adı verilen faaliyete karşı yeni adımlar atıyoruz’’ dedi.

VOA'nın haberine göre bu grupla bağlantılı hesaplar ve içeriklere hizmet vermeyeceğini, bu grupla ilişkili bağlantıların da platformda paylaşılmasını engelleyeceğini belirtti.

Şirketten yapılan açıklamada, algoritmanın bir sonucu olarak QAnon’la bağlantılı mesaj ve paylaşımların da bundan böyle Twitter kullanıcılarına önerilmeyeceği vurgulandı.

150 BİN HESAP ETKİLENECEK

Twitter’dan gelen bu adımın dünya genelinde yaklaşık 150 bin hesabı etkilemesi bekleniyor. Şirketten yapılan açıklamaya göre, son birkaç hafta içinde yedi binden fazla hesap Twitter’ın spam ve manipülasyon kurallarının ihlal edildiği gerekçesiyle askıya alındı.

Bu grubun ürettiği içerik, Facebook, TikTok, Twitter ve Youtube gibi sosyal paylaşım platformlarında yaygın şekilde paylaşılıyor. Facebook da Nisan ayında yaptığı açıklamada, QAnon ile bağlantılı sahte hesap ağını askıya aldığını açıklamıştı.

Şirketin dezenformasyonla mücadele kapsamındaki çalışmalarıyla ilgili bilgi sahibi olan ve CNN televizyonuna bilgi veren üç kaynağa göre, Facebook QAnon konusunda başka adımlar atmayı da planlıyor.

Somut delillerle kanıtlanmamış “derin devlet” iddialarını ortaya atan ve QAnon adıyla bilinen komplo teorisi, bundan üç yıl önce internetin karanlık köşelerinde yayılmaya başladı. ABD’de “derin devlet” kavramı, istihbarat, siyaset ve iş dünyasından elitlerin oluşturduğu grubu tanımlamak üzere kullanılmış; bu grubun Başkan Donald Trump’la gizli bir savaş içinde olduğu yönünde iddialar ortaya atılmıştı.

QAnon komplo teorisi de, Başkan Trump’ın “derin devlet’’ içindeki düşmanların yanı sıra; şeytani pedofil ve yamyamların yönetimindeki çocuk istismarı çetesine karşı gizli bir savaş yürüttüğüne ilişkin asılsız iddialar etrafında şekilleniyor. Yaklaşık 3 yıldır, grubun takipçileri, yalnızca “Q” olarak bilinen üst düzey bir hükümet yetkilisi tarafından paylaşıldığı ileri sürülen karmaşık iddiaları gündeme getiriyor.

Gruba destek verenler, “Q” kod adıyla bilinen bu kişinin Başkan Trump’ın yakın çevresindeki bir köstebek olduğunu iddia ediyor.

Federal Soruşturma Bürosu (FBI), geçtiğimiz yıl komplo teorisinin yön verdiği yurt içi aşırıcı gruplara ilişkin uyarıda bulunmuş, QAnon grubunu da “potansiyel yurtiçi aşırıcı tehdit” olarak nitelemişti.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız